Policie stíhá deset lidí kvůli korupci v kauze Czechtourism. Vyšetřovat by měli i ministryni Dostálovou

Klára Dostálová

Vyjádření ministryně Kláry Dostálové ke kauze CzechTourism

Policie začala stíhat deset lidí kvůli zakázkám státní agentury Czechtourism. Devět lidí je stíháno za uplácení, jeden člověk za manipulaci s tendry. Všechny podezřelé zakázky měly dohromady hodnotu 27, 3 milionu korun. Policisté údajně vyšetřují i ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO).

Czechtourism je česká státní organizace zřízená Ministerstvem pro místní rozvoj. Náplní práce agentury je propagace turismu v České republice.

Kvůli podezřelým zakázkám, které agentura zadávala, stíhá policie deset lidí. Loni v listopadu zasahovala na ministerstvu i v Czechtourismu, policisté prověřovali také ministryni Dostálovou, a to kvůli podezření z nehospodárného zadávání zakázek.

Klára Dostálová byla v době zadávání daných zakázek náměstkyní ministryně pro místní rozvoj. Médiím potvrdila, že jí policisté kontrolovali počítač, o svém stíhání ale prý nic neví.

Od listopadu ji prý nikdo od policie nekontaktoval a všechny informace se dozvídá z médií. Dostálová už dříve odmítla, že by provedla cokoli špatného.

Podle České televize je ale jednou z klíčových postav. Její vyšetřování prý policisté samostatně oddělili. Podle informací veřejnoprávní televize měla rozdělovat peníze ve prospěch konkrétních lidí.

Stíhaný za manipulaci se zakázkami by měl být podle informací z médií podnikatel Aleš Pangrác. Toho měla v té době pracovně na starosti z pozice náměstkyně právě Dostálová. Pangrác měl mít ze zmanipulovaných zakázek přímý prospěch.

Celková výše úplatků v kauze zmanipulovaných zakázek je 3,5 milionů korun, policisté původně zadrželi 12 osob, 10 z nich je teď stíháno na svobodě.

Štěpán Sochor

Tagy: