Policista, který ukamenoval zvíře, nakonec vyvázne bez trestu. Podle vyšetřovatelů na to měl právo

Vombat obecný

Muž ukamenoval vombata (zdroj: Wombat Awareness Organisation)

Waylon Johncock nakonec nebude žádným způsobem potrestán za to, že před několika měsíci ukamenoval bezbranného vombata. Podle vyšetřovatelů na to totiž s ohledem na domorodé zvyky měl právo. Informoval o tom server Daily Mail.

Případ před několika měsíci rozzuřil nejen australské ochránce zvířat. Z videa, které se objevilo na sociálních sítích, je patrné, jak policista Johncock, který byl v té době mimo službu, pronásleduje a hází kameny po zvířeti, které nemá šanci uniknout. Vše končí krutou smrtí vombata. Muž, který ho připravil o život, na videu provádí vítězná gesta a směje se. O případu jsme informovali zde:

Policisté svého kolegu Johncocka vyšetřovali kvůli podezření na týrání zvířat. Tento týden zveřejnili své závěry – Johncock nebude čelit trestnímu stíhání, ani žádným interním postihům v rámci policie. Podle komisaře Granta Stevense totiž policista prováděl tradiční domorodý lov, a tím pádem se ničím neprovinil.

„Jako Aboridžinec (původní obyvatel Austrálie, pozn. aut.) má příslušné povolení k lovu vombatů pro jídlo,“ uvedl Stevens v prohlášení a dodal, že ačkoliv bylo pro mnohé video hrozivé, Johncockovo počínání nebylo v rozporu s tradičními loveckými praktikami. „Byl jsem vyrozuměn, že vombat z toho videa byl zabit a sněden. Na sociálních sítích se objevila jen část delšího videa,“ vysvětlil komisař.

Johncock tak z celého případu vyvázl bez újmy. Bylo mu pouze doporučeno, aby byl pro příště opatrnější, co sdílí na sociálních sítích. S tímto verdiktem se zřejmě jen těžko smíří více než 300 tisíc lidí, kteří podepsali petici požadující trest pro Johncocka.

Domorodci mohou vombaty ukamenovat

Klíčovou roli v tomto případu sehrál zákon z roku 1993. Ten umožňuje Aboridžincům praktikovat jejich zvyky včetně lovu divoké zvěře. Původní obyvatelé Jižní Austrálie tradičně zabíjeli vombaty tím, že je ukamenovali. Většina domorodé stařešiny proto Johncocka podporovala s tím, že toto právo musí být zachováno.

Vombati jsou přibližně metr dlouzí živočichové se značně zavalitým tělem a hmotností od 14 do 25 kg. Přirozeně se vyskytují jen na jihu Austrálie a ostrově Tasmánie. Žijí v norách a za potravou, kterou z větší části tvoří tráva, ostřice, kořínky a hlízy, se vydávají převážně v noci. Pro člověka nepředstavují tito živočichové žádné nebezpečí. V Evropě se vombati chovají jen v několika málo zoologických zahradách. Na jaře příštího roku by k nim měla přibýt i ta pražská, která dokončuje budování speciální expozice pro australské a tasmánské živočichy.

Tagy: