Požár na Kanárských ostrovech se vymknul kontrole. Své domovy musely opustit stovky lidí

Požár na Kanárských ostrovech se vymkl kontrole

Požár na Kanárských ostrovech (zdroj: AP)

Prudký oheň, který se dnes v noci rozšířil, zničil už devět set hektarů lesa v západní části ostrova Grand Canarian. Lidé museli opustit své domy a kempy, kde trávili dovolené. Požár vypukl asi třicet kilometrů od hlavního města Kanárských ostrovů Las Palmas. Oheň podle úřadu stále není uhašen a dva z hasičů jsou kvůli popáleninám v nemocnici. Informovala o tom agentura AP.

Požár měl dnes v noci prudký zvrat, nejprve se o stupeň zmírnil a po několika hodinách opět vypukl. Vítr totiž změnil směr a tím se oheň rozšířil. Hasiči v reakci na to uvedli na svém Twitteru, že budou bojovat ze všech sil, aby ostrov zachránili. Dým byl totiž vidět až z ostrova Tenerife.

Do situace se již zapojilo devět helikoptér, jedno hasicí letadlo z vedlejšího ostrova La Gomera a sto třicet hasičů. Navíc byly podle agentury evakuovány stovky obyvatel z obcí Artenara, Gáldar a Tejeda. Lidé strávili noc v obecních budovách, jako jsou sportovní haly, centra nebo školy. Kanárský prezident Ángel Torres dnes na tiskové konferenci potvrdil, že na pomoc míří další hydroplány z Malagy.

Dle pracovníků Červeného kříže byli dva hasiči převezeni do nemocnice s popáleninami. Nikomu dalšímu se ale nic nestalo.

Kanárské úřady uvedly, že požár nejspíše zapříčinil pětapadesátiletý Španěl, který v oblasti požáru použil svářecí pistoli. Nyní ho vyšetřuje policie a čelí obvinění z nezaopatřeného svařování.

Grand Canarian je ze sedmi ostrovů třetí největší. Většina obyvatel žije v severní části ostrova, kde leží hlavní město Kanárských ostrovů - Las Palmas. V jižní části jsou pak turistické oblasti a písečné pláže.

Tagy: