Vláda premiéra Andreje Babiše se vrací k nevyrovnaným rozpočtům. Přestože se v několika letech Česko svezlo na světové vlně hospodářského růstu, tak Babišova vláda nebyla schopna dodržet dlouhodobě vyrovnaný rozpočet nebo vytvořit finanční rezervy. Vláda naopak plánuje další navyšování výdajů. Prezident Miloš Zeman s rozpočtem vyjádřil souhlas. Ekonomové i opozice kritizují Babiše za projídání rozpočtu. NKÚ vládu upozornil, že dosavadní špatná struktura r
„Dnes naše vláda schválila státní rozpočet na rok 2020 a ten den začal projednáváním rozpočtu na tripartitě, kde byla s rozpočtem vyslovena spokojenost. Následně nás navštívil pan prezident, který dodržel tradici a vyjádřil se k rozpočtu ještě předtím, než jej vláda schválila. Tradičně se vyjádřil kriticky z hlediska výdajů našeho státu na obnovitelné zdroje a vyplynulo z toho, že pan místopředseda Havlíček se bude snažit, aby ty výdaje státu se tam snížily až o nějakých 6 miliard,“ shrnul vývoj dnešního jednání premiér Andrej Babiš.
„Celkové příjmy do státního rozpočtu se zvýší o 7,7 procenta na 1,57 bilionu, což přestavuje navýšení o zhruba 113 miliard. Výdaje jsou o navrženy pro rok 2020 o 40 miliard vyšší, tedy ve výši 1,618 bilionu korun. Deficit tak zůstával pro rok 2020 zachován ve výši 40 miliard, stejně jako pro rok 2019,“ doplnila premiéra ministryně financí Alena Schillerová. Podle ní rozpočet dostatečně reflektuje sociální potřeby i investice.
Opozice: Vláda málo investuje a nedělá reformy
Opozice vládu kritizuje, podle ní projídá budoucnost svých občanů. „Schválený deficit rozpočtu ve výši 40 miliard korun je naprosto neadekvátní k současnému ekonomickému růstu a nízké míře nezaměstnanosti,“ řekl online redakci TV Prima poslanec za ODS Jan Skopeček. Kalousek pro redakci uvedl, že celková míra investic nedosahuje ani deseti procent celkových výdajů. „Není tam jedna jediná koruna na nezbytné reformy pro dlouhodobou udržitelnost sociální a zdravotní péče,“ řekl již dříve bývalý ministr financí.
Podle pravicových poslanců také vláda projídá budoucnost svých občanů. S tím konečně souhlasil i ekonom David Marek: „Když se podíváme, jak se v posledních letech vyvíjí rozpočet - a příští rok tomu nebude jinak - tak se dá říci, že víceméně projídáme svoji budoucnost,“ uvedl pro redakci Marek.
NKÚ: Rozpočet je špatně připraven na recesi
Národní kontrolní úřad vládu varoval, že v případě nastalé krize bude státní rozpočet ještě více zranitelnější než před deseti lety. Úřad ve zprávě uvedl, že státní rozpočet je příliš závislý na daňových příjmech. Jakékoliv zpomalení ekonomického růstu a případný výpadek na příjmové straně státního rozpočtu může být proto pro ČR velké riziko. NKÚ také upozornil na problematiku růstu mandatorních výdajů. V minulém roce tvořily mandatorní výdaje tři čtvrtiny státního rozpočtu. "Je tedy zřejmé, že mandatorní a kvazimandatorní výdaje při zpomalení ekonomiky vytvářejí silný tlak na státní rozpočet, jelikož nižší příjmy musejí pokrývat vysoké 'povinné' výdaje," upozorňuje NKÚ.
Zeman kritizoval daňové výjimky
Prezident Miloš Zeman, který dnes dorazil na jednání vlády, vyjádřil výhrady nad podporou obnovitelných zdrojů, počtu státních úředníků i daňových výjimek. „Za každou daňovou výjimkou je nějaká více nebo méně mocná lobbistická skupina, která si tu výjimku vylobbovala a teď se jí nechce vzdát," řekl podle ČTK. Přes své výhrady by ale svůj podpis k rozpočtu připojil. „V zásadě jsem připraven rozpočet podepsat," dodal.
Kromě růstu kapitálových výdajů vláda investuje o 1 mld. více na vědu a výzkum a o 20 mld. více do školství. Do roku 2021 chce objemově dohromady zvýšit o 19 procent mzdy učitelům, tak, aby byly vyšší než 45 tisíc korun. Platy nepedagogických pracovníků by se měly potom do dvou let objemově zvýšit o 14 procent.
Dalibor Zítko