ROZHOVOR: Argentinská doga před rokem usmrtila seniorku. Teď padlo obvinění

Rozhovor s Danou Režnou, dcerou napadené seniorky

Policisté obvinili z usmrcení z nedbalosti majitelku psa, který podle znalců smrtelně zranil jednadevadesátiletou ženu v Pihelu na Českolipsku. Argentinská doga loni 15. února utekla ze zahrady rodinného domu a napadla seniorku, která šla kolem. Kriminalisté rok čekali na výsledky znaleckého zkoumání, které mělo určit příčinu smrti.

„Pes na seniorku vyběhl z pozemku místního domu, který nebyl proti jeho útěku dostatečně zabezpečený. Vyšetřovatel si vedle dalších úkonů trestního řízení vyžádal postupně tři znalecké posudky z oboru zdravotnictví, na jejichž vypracování čekal dlouhé měsíce. Tím se prověřování případu protáhlo na jeden rok,“ vysvětluje Ivana Baláková, mluvčí policie v České Lípě.

Teď tedy padlo obvinění. Podle pozůstalých by měl následovat exemplární trest, agresivní pes prý utíkal ze zahrady domu opakovaně a pobíhal po celé vesnici. Místní dokonce opakovaně volali městskou policii z nedalekého Nového Boru.

„Z nashromážděných podkladů vyplynulo, že mezi útokem psa a smrtí seniorky existuje přímá příčinná souvislost, proto vyšetřovatel letos v březnu obvinil majitelku dogy ze zločinu usmrcení z nedbalosti. Podle našeho názoru musela být obviněná srozuměna s tím, že pokud jí pes uteče, může někomu vážně ublížit, a přesto proti tomuto závažnému nebezpečí neučinila potřebná opatření,“ uvedla Ivana Baláková.

Na zahradě rodinného domu se pohybovali dva psi stejného plemene, ten, který zaútočil na stařenku, krátce poté zmizel. Kam, to nikdo neví. Místní už vídají jen jednu dogu, i ta už údajně utekla, ale naštěstí nikomu neublížila.

Majitelce psa teď hrozí až šest let vězení.