ROZHOVOR: V Liberci havarovalo letadlo. Posádka vyvázla bez zranění

Rozhovor s amatérským pilotem Lumírem Sochorem

Obrovské štěstí měl ve středu na libereckém letišti pilot sportovního letadla, který havaroval poté co mu vysadil motor. Spolu se svou malou vnučkou, která s ním seděla v kabině na poslední chvíli unikl plamenům, které stroj po nárazu zachvátily.

Jeho stroj právě startoval z libereckého letiště, když se objevila závažná porucha. Ve výšce padesáti metrů nad zemí, když už byl nad koncem vzletové dráhy, vysadil motor. Jít k zemi ve směru letu nepřicházelo v úvahu. Musel se otočit. bez motoru byl ale stroj jen velmi obtížně ovladatelný, navíc ztrácel rychlost. Lumír Sochor má naštěstí nalétáno hodně, za knipl usedá už padesát let. Zřejmě jen díky obrovským zkušenostem dokázal kritickou situaci zvládnout. Při dopadu sice utrhl podvozek, ale s vnučkou stačili z kabiny vylézt dřív, než přední část letounu zachvátily plameny a zcela ji zničily.

Na místo dorazilo šest hasičských jednotek během několika minut, zprvu nebylo jasné, jak velké letadlo vlastně spadlo. Nakonec hasiči požár uhasili velmi rychle. Záchranáři byli na místě téměř okamžitě, přímo u letiště mají základnu. Nakonec ale byli bez práce, seniora i vnučku pouze zkontrolovali a ponechali na místě.

Událost teď vyšetřují experti z Ústavu pro zjišťování příčin leteckých nehod.