Senát Parlamentu ČR ve čtvrtek vydal usnesení, kterým vybídl premiéra Andreje Babiše k rezignaci do doby, než bude ukončeno policejní vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a údajného únosu jeho syna Andreje na poloostrov Krym. Ze Švýcarska se mezitím ozval také jeho syn s tím, že si přeje být v kontaktu s českou policií.
Usnesení podpořila většina senátorů vládní ČSSD, zástupci ANO se hlasování zdrželi nebo byli proti. Andrej Babiš dostal pozvání k jednání, osobně se ale nedostavil.
"Doufal jsem, že dneska některé z těchto věcí pan premiér vysvětlí, protože se tak nestalo, tak si myslím, že je na místě, aby Senát PČR sdělil panu premiérovi, že do doby, dokud nedojde k vyšetření dotačního podvodu, ve kterém on je jedním z podezřelých, že pro nás - jako pro Senát - není akceptovatelné, aby pozici premiéra ČR zastával," řekl na úvod jednání o současné politické situaci v zemi vedoucí senátor ODS Miloš Vystrčil.
Senátoři během projednávání poukazovali především na fakt, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, který má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování případů, v nichž on nebo jeho nejbližší rodinní příšlušníci figurují jako osoby podezřelé z trestného činu.
Nejsem vůbec pod ‚dozorem' ve Švýcarsku, ale volný
Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer z ODS například upozornil, že premiér opakovaně říkal, že je schopen za své děti položit život, a "měl by tedy za ně být schopen položit i funkci předsedy vlády". On i další se pozastavili také nad tím, že byl Andrej Babiš mladší "přemístěn" za hranice - tedy mimo dosah českých tajných služeb. Premiér přitom tvrdí, že jeho syn odjel na Ukrajinu i Krym dobrovolně, tvrzení o únosu přisuzuje jeho duševní chorobě (schizofrenie).
"Senát obrazně vyjádřil vládě nedůvěru, neboť vyjádřil nedůvěru Andreji Babišovi v jeho funkci premiéra," řekl po schválení stanoviska Senátu k aktuální politické situaci jeho navrhovatel předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.
Premiérův syn se mezitím ozval ze Švýcarska, kde žije se svojí matkou. Reportérům napsal emailovou zprávu. „Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem' ve Švýcarsku, ale volný. Četl jsem taky, že policie znovu otevřela můj případ ‚únosu‘. Jestli je člověk opravdu unesený, nebo ne, je jedna záležitost, ale to, že můj pečovatel řekne: ‚Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně)‘, je druhá. Přeji si být telefonicky v kontaktu s policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska. Možná mi to za ten trik se skrytou kamerou vybavíte.“
Redakce Televize Seznam předala údajně zprávu státnímu zastupitelství, které dozoruje obnovené vyšetřování juniorova zmizení na okupovaný Krym.
Kdo koho víc nenávidí
Během čtvrtečního odpoledne se opětovně ke kauze vyjádřil premiér Andrej Babiš. Zopakoval, že práci novinářů z Televize Seznam považuje za zneužití svého nemocného syna a soukromé korespondence. "Odpornější stanici než je Televize Seznam tady neznám," řekl na adresu reportérů, kteří ve Švýcarsku hovořili s jeho synem. Ten svého otce obviňuje ze lží.
Premiér naopak za lež označil několikrát synovo tvrzení o únosu na Krym, nevěří ani tvrzení novinářů, že jeho syn o natáčení kamerou věděl, a dal k němu souhlas.
Za reportáží vidí také nenávist ze strany Jiřího Kubíka a Sabiny Slonkové vůči jeho osobě. Oba dva dříve pracovali pro Mladou frontu Dnes, kterou Andrej Babiš v roce 2013 koupil.
Za důkaz, že jsou jeho tvrzení o "protivládním komplotu" pravdivá, označil Andrej Babiš již poněkolikáté načasování reportáže o jeho synovi na listopad, kdy se celá země připravuje na oslavy výročí Sametové revoluce.