Česká společnost je rovnoměrně rozdělená. Konec premiéra Babiše si přeje 43 procent lidí, přesněji 42,57 procent respondentů průzkumu veřejného mínění. Přesně stejné číslo, 42,57 procent respondentů, si nepřeje premiérův odchod.
Na tuto skutečnost jsme poukazovali v článku o zahraničních dopisovatelích popisujících nedělní demonstraci na Letné, že jim mezi prsty unikla ona druhá polovina smýšlejících zcela opačně. Průzkum společnosti Median na vzorku více než tisíce respondentů zjistil, že ze zkoumaných osob se pouhé čtyři procenta demonstrace účastnily. Výzkum uvádí, že na akci byli nejvíce zastoupeni vysokoškoláci a voliči pravicové opozice. Deset procent respondentů akce vůbec nezajímala, neboť ji ani nezaregistrovali. Padesát pět procent demonstraci sice zaregistrovalo, ale nevěnovalo jí pozornost. Padesát jedno procento dotázaných souhlasí s demonstranty v tom, že by s nimi měl premiér Andrej Babiš jednat.
Významná otázka průzkumu se týkala přímo občanské inciativy Milion chvilek pro demokracii. Necelá třetina respondentů vidí budoucnost inciativy v politice, že by se měla stát politickou stranou (18 procent) nebo politickým hnutím (10 procent). Další třetina lidí odpovídajících v průzkumu 31 procentům si myslí, že organizátoři akce by měli zůstat u původního záměru být pouze aktivitou. Až 24 % si přeje zánik iniciativy.
Téměř rovnoměrné rozdělení české společnosti potvrdila další sociologická analýza od stejné společnosti - Median, která zkoumala názory na dnešní jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. Zatímco 47 procent dotázaných by vyslovilo nedůvěru vládě, jen o procento méně je pro setrvání vlády u moci. Zatímco stranické rozložení pro a proti netřeba ani citovat (pro vládu příznivci ANO, KSČM, SPD), potvrzuje se předpoklad, podle účastníků akce na Letné, že spíše starší lidé nad 45 let se staví k vládě pozitivně, zatímco mladší mezi 18 a 44 lety jsou proti vládě.
Rozdělení pokračuje, když se podíváme na řešení vnitropolitické situace. Osmatřicet tázaných by ve vládě změny neudělalo, zato třicet procent doporučuje vládu, ale bez Babiše a sedmnáct procent by s touto vládou skoncovalo.
Jak se promítá rozdělní společnosti v dnešním jednání sněmovny
Dělení společnosti jakoby ve včerejších publikovaných výsledcích průzkumu pokračovalo dnes na jednání Sněmovny. Politici společnost svými názory nadále dělí. Vyjadřovali svůj názor na skutečnost, bez ohledu na to, že výsledky průzkumu jistě četli. Podívejme se, do jaké míry a jak vyjadřovali názory na průzkum.
„Většina této sněmovny stojí proti většině občanů,“ prohlásil šéf ODS Petr Fiala a podle jeho názoru si jenom třetina občanů myslí, že s vládou není žádný problém. Jak řekl, „velká část české veřejnosti je silně přesvědčena, že je třeba něco udělat.“ Dále předseda ODS pokračoval: „Pokračování stávající koalice s jiným premiérem je ta nejlogičtější a nejpravděpodobnější varianta. Nelíbí se mi to, ale jde o řešení, které odpovídá většinovým poměrům ve sněmovně.“
Premiér Andrej Babiš: „Beru to (hlasování o nedůvěře) jako pokus o destabilizaci naší země. To je proti zájmům občanů naší republiky, to je proti zájmům všech.“ Navíc k tomu dodal: „V těchto dnech cítím velkou podporu občanů a moc jim za to děkuju… Jsem premiérem všech občanů České republiky a bojuju za zájmy všech občanů České republiky.“
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný: „Lidé toho mají dost. Čtvrt milionu občanů této země poslalo tuto neděli předsedovi vlády jasný vzkaz, že už toho mají dost. Oni vědí, že na aktuálním rozložení sil ve sněmovně to nic nezmění, přesto na Letnou přišli. Přišli, protože demokracie je diskuse a oni chtějí být slyšet. Další čtvrtmilion občanů sledoval letenské vzkazy premiérovi u televize. Skutečně, pane premiére, žijete v takové bublině, že zde dnes vážně říkáte, že tito občané destabilizují situaci v ČR a kazí naši image?“
Předseda Pirátů Ivan Bartoš se zhurta pustil do vlády a Babiše: „Jediný skutečný projekt, který Andrej Babiš vymyslel a dotáhl do konce i přes záchrannou brzdu, kterou tomu dal Ústavní soud, je šmírovací a šikanózní EET. Babišova vláda je udržovací, problémy řeší podle výsledků průzkumů veřejného mínění. Teď, kdy přišly audity EK a pan Babiš je přistižen při činu, tak všechny osočuje, kope kolem sebe, zpochybňuje závěry auditu a křičí doslova, že nikdy neodstoupí. Věřím v nestrannost právníků, auditorů i odborníků Evropské komise a stejně tak věřím finálním rozhodnutím soudů v ČR. I tady platí přísloví, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.“
Jan Hamáček, předseda ČSSD: „Premiér udělal vše, co mu předesílá koaliční smlouva. ČSSD vládu podpoří… Premiéra o podání kompetenční žaloby vůči Miloši Zemanovi nepožádáme. Strana se na tom nedohodla. Pan prezident vyjádřil ochotu jednat (myslí se tím křeslo ministra kultury), takže my jsme připraveni jednat, do té doby nemá cenu něco dalšího řešit.“
Více najdete v našem online přenosu ze Sněmovny.
K vyslovení nedůvěry vládě je potřebných aspoň 101 hlasů z celkového počtu 200 poslanců. Nyní jsou jasné počty, že vládní ANO, ČSSD a komunisté, kteří menšinovou vládu tolerují, mají dohromady většinu - 108 křesel. Opět se jedná o těsné rozdělení na dvě nesmiřitelné části našich zastupitelů, které se blíží dělení 50 na 50 procent.
Mirko Radušević