Generální prokurátorka tvrdí, že na ni kanadský premiér tlačil ohledně mimosoudního vyrovnání s firmou stíhanou pro podplácení Kaddáfího funkcionářů.
Kanadský liberální premiér Justin Trudeau je pod palbou opozice i části své vlastní strany. Podle tvrzení generální prokurátorky Jody Raybouldové se na ní dopustil nátlaku, když u ní se svými poradci lobboval za mimosoudní vyrovnání firmy SNC - Lavalin. „Já ani moje kancelář jsme nikdy nenaléhali na současnou či předchozí generální prokurátorku, aby udělala jakékoliv konkrétní rozhodnutí v této věci,“ reagoval na nařčení kanadský premiér Trudeau. Premiér tak měl činit ze dvou důvodů. Firma SNC hraje důležitou roli v jeho hospodářském plánu na rozvoj infrastruktury v hodnotě více než 186 miliard dolarů. Krom toho se také jedná o jednoho z největších zaměstnavatelů v zemi.
Podplácení Kaddáfího funkcionářů
Největší inženýrská a konstrukční firma Kanady, SNC - Lavalin, se měla mezi lety 2001 až 2011 dopustit podplácení Kaddáfího libyjských funkcionářů za účelem získání vládních kontraktů. Řádově se jedná o desítky miliónů dolarů. Kanadská policie vznesla první obvinění proti firmě již v roce 2015.
Šéf obviněné firmy nabádal ke změně protikorupčních pravidel
Firma se v současnosti brání tím, že obvinění lidé již ve společnosti nepracují. SNC zároveň uvedla, že posílila své zásady etiky a dodržování pravidel. To je také hlavním důvodem proč firma tlačí na tzv. dohodu o odložení stíhání. Tato dohoda by firmě výměnou za přiznání viny a splacení pokuty umožnila nadále se ucházet o státní zakázky v Kanadě. Zajímavou skutečností je, že již v roce 2017 zaslal šéf obviněné firmy ministrovi pro veřejné zakázky dopis, ve kterém jej nabádá, aby „co nejrychleji změnil“ protikorupční směrnice. Vláda schválila změnu protikorupčních pravidel o rok později.
Bývalá generální prokurátorka přímý důkaz o nátlaku zatím nepředložila
Prokurátorka Raybouldová ve své výpovědi před výborem pro spravedlnost popsala, jakým způsobem byl nátlak veden. Čelila prý „skrytým výhružkám“ a „trvalému tlaku“. Zatím ovšem Raybouldová žádný přímý důkaz nepředložila. Přesto se veřejnost, opozice i část vládní strany kloní k její verzi výpovědi. Premiérův blízký spolupracovník i ministryně financí kvůli kauze rezignovali. „Ministerský předseda Trudeuau musí co nejdříve objasnit všem Kanaďanům, co věděl o tomto případu a kdy se to dozvěděl. Očekáváme úplné objasnění celé věci,“ uvedl lídr opoziční konzervativní strany Andrew Scheer.
Volby a vzrůstající federální dluh
Poslední skandál ale není jediný problém pro vládnoucí liberální stranu. Trudeau během své vlády musel udělat ústupky prezidentu Donaldu Trumpovi ohledně navýšení kvóty amerického vývozu mléka na kanadský trh z 3,25% na 3,59%. Krok se setkal s nespokojenými hlasy kanadských farmářů. Mnohem větší problém však představuje zvětšující se federální dluh Kanady. Přes Tradeuovy sliby o vyrovnaném rozpočtu do roku 2019 se dluh během vlády liberálů zvětšil o více než 70 miliard dolarů. Navýšení dluhu v době hospodářského růstu 2% a minimální nezaměstnanosti bude pro Kanadu představovat problém, zejména až dojde ke zpomalení růstu. Proto nepřekvapí, že favoritem blížících se listopadových federálních voleb do sněmovny jsou právě opoziční konzervativci.