Útočník v Irsku napadl nožem tři muže, jednoho zabil. Policisté nevylučují teroristický motiv

Irská policie vyšetřuje ozbrojený útok ve městě Dundalk. Pachatel původem z Egypta tam dnes ráno napadl tři muže, jeden z nich podlehl bodným zraněním. Policisté nyní zkoumají motiv činu. Jednou z vyšetřovacích verzí je i terorismus.

První incident se stal ve městě Dundalk, které leží přibližně 80 kilometrů severně od Dublinu, krátce před devátou hodinou ranní. Podle policie tam 18letý migrant pobodal 24letého Japonce, který na místě zemřel. V jiné části města byli zhruba o hodinu později napadeni další dva muži. Jeden utrpěl bodná zranění, druhý byl zmlácen kovovou tyčí. Oba skončili v nemocnici, ale jsou mimo ohrožení života.

Podezřelého následně zadrželi policisté. Podle listu The Irish Times jde o 18letého Egypťana, který do Irska přišel před několika dny z Velké Británie. Tam mu bylo podle serveru Independent.ie zamítnuta žádost o azyl. Jak se migrant do Irska dostal, je nyní předmětem vyšetřování.

„Teroristický útok je jedna z možností, které prověřujeme. Snažíme se sestavit profil podezřelého: kdo to je, odkud přišel a proč,“ uvedla policejní komisařka Christy Manganová s tím, že útočník nejspíše jednal sám a po nikom dalším policie nepátrá.

Policisté podle The Irish Times také uvedli, že podezřelý byl zastaven hlídkou už prvního ledna, a protože neměl potřebné povolení k pobytu v Irsku, bylo mu nařízeno, aby jel do Dublinu požádat o azyl.

Obyvatelé Dundalku jsou z bezprecedentního útoku v šoku. „Je to strašné, když někdo jde po ulici do práce, je napaden a zemře. Naše myšlenky jsou nyní s rodinou oběti i těmi, kteří utrpěli zranění,“ vzkázal člen městské rady Ruairi O Murchu, který bydlí nedaleko místa vraždy.

Dundalk je hlavní město hrabství Louth v Leinsteru a má přibližně 40 tisíc obyvatel. Nachází v blízkostí hranic se Severním Irskem přibližně stejně daleko od Dublinu i Belfastu.

Tagy: