Útok v ruské škole: Dva školáci pobodali patnáct lidí. Učitelka a dvě děti bojují o život

Útok v ruské škole: Dva bývalí žáci pobodali patnáct lidí

Při pondělním útoku ve škole v ruském Permu pobodali dva bývalí žáci patnáct lidí. Učitelka, která se je snažila zastavit, bojuje o život, ve velmi vážném stavu jsou i dva školáci. A jaký měli útočníci motiv? Podle všeho se zřejmě přišli mstít. Policie oba zadržela a viní je z pokusu o vraždu.

Škola v ruském Permu se vzpamatovává z krvavého útoku ze začátku týdne. Na svědomí ho má přitom teprve šestnáctiletý Lev, který byl zraněný zadržen. Se svým kamarádem Alexandrem se měl na celém útoku domluvit.

Jenže druhý z chlapců si následně celý útok rozmyslel. Nakonec se tak s noži ocitli proti sobě. Při svém řádění zranili celkem patnáct lidí. „Osm lékařských týmů tu bylo do deseti minut. Byli mezi nim jak záchranáři, tak dětští lékaři a psychologové,“ uvedl zástupce ministra zdravotnictví permské oblasti Michail Maltese.

Jeden ze scénářů celé události uvádí, že teenagery vyzbrojené noži se od sebe snažila odtrhnout sedmačtyřicetiletá učitelka Natália Šagulinovová, která nyní bojuje v nemocnici o život. Druhou verzí je, že útok mířil přímo na ni a děti se jí snažili bránit.

Útok možná odstartoval vzkaz jednoho ze spolužáků

„Do třídy vtrhli dva starší žáci, byli oblečeni v černém, přišli k učitelce a začali ji bodat nožem. My jsme utíkali a volali o pomoc,“ popsal jedenáctiletý žák. Jeden z žáků měl chlapcům zabránit opustit třídu tím, že zatarasil dveře. „Když na mě vzal nůž, utíkal jsem k oknu, tam ke mně přišel ten druhý a ukázal mi, že mě nebude bít, když se vzdávám,“ dodal.

Ruská média se kloní k tomu, že se Lev a Alexandr inspirovali útoky na americké školy, podle sociálních sítí byli velkými fanoušky střelců z Columbine, kteří v roce 1999 zabili 12 studentů a učitele. Zřejmě měli v plánu to samé, a to jen proto, že se jim nelíbil vzkaz jednoho ze spolužáků, napsal jim: „Šťastný nový rok, psi!“

Tagy: