V USA zapálil fanoušek black metalu tři kostely. Nyní čelí až 70 letům vězení

Holden Matthews se k činu přiznal (zdroj: CNN/KATC, Lafayette Police Dept.)

Dvaadvacetiletý obyvatel Louisiany Holden Matthews přiznal, že je vinen ze žhářství tří afroamerických kostelů. Řekl, že je zapálil, aby popularizoval blackmetalovou hudbu.

Od března 2019 Matthews zapálil tři baptistické kostely ve městě Opelousas. Tváří v tvář nyní čelí 10 až 70 letům vězení. V pondělí se Matthews přiznal k řadě obvinění. Federální státní zástupci neuvedli, zda byly tyto zločiny podložené rasismem, ale Matthews se mimo jiné přiznal k nenávisti vůči vyznavačům jiných náboženství.

Matthews, syn pomocného místního šerifa, zapálil kostel, protože se postavil proti danému náboženství, uvedl státní zástupce. „Svým jednáním porušil občanská práva farníků a poškodil jejich společenství,“ uvedl náměstek generálního prokurátora v Louisianě.

Matthews se přiznal ke čtyřem federálním obviněním, včetně úmyslného poškození budovy náboženského významu. Podle státních zástupců všechny tři zapálené kostely shořely do tla. Žádný z farníků nebyl zraněn.

U soudu Matthews uvedl, že zapálil budovy kostelů, protože chtěl napodobit fanoušky norské black metalové hudby, kteří v 90. letech zapalovali kostely. Právě tehdy bylo v Norsku zapáleno nejméně 50 kostelů. Mimo jiné byl do vězení odsouzen hudebník Varg Vikernes, black metalová hvězda a účastník neonacistických a neopaganských hnutí. Matthews hrál v blackmetalové kapele navíc také. Jak řekl vyšetřovatelům, byl přesvědčen, že žhářství zvýší jeho postavení mezi fanoušky této hudby. Přiznal, že zveřejnil fotografie požárů na Facebooku a snažil se zvýšit si popularitu. Holden Matthews byl zatčen dva týdny po prvním požáru.