Vědci z Kolumbijské univerzity objevili první exoměsíc, měsíc nacházející se mimo naši sluneční soustavu, který je několikanásobně větší než největší měsíc naší sluneční soustavy. Těleso je zcela odlišné od asi 180 známých měsíců naší soustavy. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na publikaci v článku Science Advances.
„Ve srovnání se standardy slunečního systému je velký a divný,“ řekl k nově objevenému měsíci profesor astronomie David Kipping z Kolumbijské univerzity.
Profesor Kipping a doktorand tamní univerzity Alex Teachey uvedli, že jejich pozorování pomocí Hubbleova a Keplerova kosmického teleskopu přinesla první jasné důkazy o existenci exoměsíce. Nicméně dalším pozorováním v květnu příštího roku musí být objev ještě potvrzen.
Exoměsíc překvapil velikostí i skupenstvím
Měsíce v naší sluneční soustavě jsou skalnaté, nebo ledové objekty. Nově objevený exoměsíc a planeta, která ho obíhá, mají podle odhadů několikanásobnou hmotnost Jupitera, největší planety sluneční soustavy Obě tělesa jsou plynná a s nepředvídatelným párováním. Nacházejí se osm tisíc světelných let od Země.
Nalezený exoměsíc je exponenciálně větší než největší měsíc naší sluneční soustavy. Tím je Jupiterův měsíc Ganymede s průměrem okolo 5 260 kilometrů. Průměr nového měsíce vědci odhadují zhruba na 49 tisíc kilometrů.
Budou se měnit teorie o vzniku a složení měsíců?
Planeta Kepler-1625, která kolem exoměsíce obíhá, je teplotou podobná našemu Slunci, ale je asi o 70 procent větší, a krouží zhruba tři miliony kilometrů od svého exoměsíce.
Velikost a plynné složení exoměsíce v případě potvrzení vyvinou tlak na přehodnocení současných teorií o složení měsíců.