VIDEO: Biatlon v Rusku? Žádná nuda, střílí se z tanku

Tankový biatlon probíhá v Rusku

Vojenská oblast Alabino nedaleko Moskvy hostí další ročník tankového biatlonu ZDROJ: AP

V rámci mezinárodních vojenských her se nedaleko Moskvy i letos koná finále mistrovství světa v biatlonu. Střelba se rozléhá desítky kilometrů daleko. Aby ne, pálí se z tanků. I letos dorazily desítky armád. Podívejte se na záběry agentury ze zuřivého boje o medaile. Tankový biatlon se na Mezinárodních vojenských hrách, které Rusko každoročně pořádá, objevuje pravidelně od roku 2014.

Tento „sport“ vznikl na popud ruských ozbrojených složek a jedná se víceméně o klasický biatlon, jen s tím rozdílem, že místo běžkařů se vzduchovkami spolu závodí jednotlivé posádky se svými tanky. Pravidla závodu jsou velice podobná těm biatlonovým. Každá posádka musí se svým strojem projet tři okruhy o délce 3300 km. V každém kole čeká tanky střelba na terč. Střílí se nejprve kanónem, pak protiletadlovým kulometem a nakonec spřaženým kulometem na cíle ve vzdálenosti od 500 do 1500 metrů.

Letos se účastní i týmy z Venezuely, Sýrie, Mongolska a Kazachstánu. Utkají se s posádkami z 22 zemí včetně Íránu, Venezuely, Číny a Ruska. Většina posádek závodí s ruskými tanky T-72B3 (modernizovaná verze legendární T-72). Pouze Bělorusové závodí se svými tanky T-72BME a Číňané se svým tankem Typ-96.

Vojenské posádky se schází už pošesté. Závody potrvají až do 17. srpna.

Tagy: