VIDEO: Co způsobuje koronavirus v plicích?

Co udělá koronavirus s plícemi ZDROJ: George Washington University Hospital

Vědci z George Washington University Hospital zveřejnili šokující 360stupňové video, které ukazuje vážné poškození způsobené koronavirem na plicích 59letého muže v americké nemocnici. Je nutné brát pandemii koronaviru vážně, varují!

Pacient dorazil 18. března do univerzitní nemocnice George Washingtona a byl prvním potvrzeným případem v tomto zařízení. Absolvoval při dechových obtížích vyšetření CT plic u doktora Keitha Mortmana, vedoucího hrudní chirurgie. Skeny byly zpracovány do virtuální simulace vnitřku plic pacienta.

Podívejte se na celé video, které poskytuje 360stupňový pohled uvnitř hrudního koše. Zelené a žluté oblasti jsou infikované a zanícené části plic postižené koronavirem.

Pitvy odhalily fibrózu

Mechanismus poškození plic při napadení novým koronavirem poodhalily i pitvy pacientů, kteří nemoci podlehli v Číně. Ukázalo se, že pokud nemoc Covid-19 z horních cest dýchacích pronikne do plic, může vyvolat fibrózu.

Fibróza je proces nahrazení specifické funkční tkáně pojivovou, zjednodušeně řečeno jde o zjizvení po úrazu či zánětu. V případě pacientů s Covid-19 jde o plicní fibrózu po zánětu.

Při plicní fibróze se mění jemná a vzdušná plicní tkáň v tuhou nepropustnou vazivovou tkáň, takže se kyslík nedostane z plicních sklípků do krve. Klesá tím možnost okysličení krve a nakaženým se nedostává kyslíku.

Počet nakažených v USA rekordně roste

Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl 100 000, uvedla to na svém webu americká Univerzita Johnse Hopkinse. Na celém světě se koronavirem už nakazilo téměř 590 600 lidí, z toho na 130 000 se jich už uzdravilo.

Spojené státy jsou se 100 717 případy nákazy první na světě v tragické tabulce před Itálii, která k dnešku zaznamenala dosud téměř 86 500 infikovaných, z nichž 9 134 zemřelo. Itálie tak má nejvíce z celkových téměř 27 000 obětí této pandemie.

iPrima / George Washington University Hospital

Tagy: