Sledujte Partii s Dvořákem a Vondráčkem: Jak vnímají sněmovní boj o rozpočet?
plíce
Výpis příspěvků ke štítku „plíce“
Nikdy nekouřila, přesto trpí rakovinou plic. Bez antidepresiv bych to nezvládla, říká Lucie
To, co původně vypadalo jako pouhá viróza spojená s kašlem, se změnilo v nejhorší možnou diagnózu – rakovinu plic s metastázemi do jater. Dnes 52leté Lucii, nekuřačce, se zhroutil svět. Jak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznala, bez opory nejbližších, návštěv psychiatra a užívání antidepresiv by svůj boj nezvládla. Nyní má za sebou chemoterapie a podstupuje biologickou léčbu. Ačkoliv svádí boj s onkologickým onemocněním, které v 80 procentech případů značí smrt, nádory se postupně zmenšují a šance na delší život se zvyšuje.
Když kašel ohlásí nevyhnutelné. Rakovina plic drží kruté prvenství, netýká se pouze kuřáků
Každý rok si zhruba 6 600 pacientů v Česku vyslechne, že trpí rakovinou plic. Jedná se sice „až“ o čtvrté nejčastější zhoubné nádorové onemocnění, drží kruté prvenství v oblasti mortality. S diagnózou umírá kolem 80 procent pacientů. Ačkoliv za nádorovým onemocněním stojí zejména kouření, měli by se mít na pozoru i ti, kteří si cigaretu v životě nezapálili. Nikdo, kdo trpí zejména úmorným kašlem, by neměl návštěvu lékaře odkládat.
Dospělá Lenka je v těle 10letého dítěte. Od narození řeší mnoho komplikací, bojí se ochrnutí
Strasti Lenky začaly už s jejím narozením. Na svět přišla v šestém měsíci těhotenství, kdy nebyl její organismus dostatečně vyzrálý. Právě to si následně vybralo daň na jejím zdraví. Dnes dospělá žena, která váží přes 30 kilo a měří 140 centimetrů, trpí desítkami komplikací. Tou nejzávažnější je otok plic, který může při dušnosti skončit i fatálně. Navíc se bojí ochrnutí. Veřejnost nyní prosí o pomoc.
Jsou to potvory, projevují se pozdě. Lékaři varují před nemocemi plic, rizikem je i bydliště
Nejen kouření a věk, ale také místo, kde bydlíte nebo pracujete. To jsou faktory, které zvyšují riziko plicních chorob. Lékaři proto upozorňují na nutnost chodit na preventivní vyšetření plic a podchytit tak případnou nemoc včas.
Třináctiletý Mark vyletěl z kolotoče, přišel o plíci. Jeho chyba, tvrdí provozovatel
Pro třináctiletého Marka Fajarda to měla být normální oslava Halloweenu. Mladý chlapec z filipínského města Urdaneta se spolu se svými kamarády vydal na tamní pouť, kde usedl na řetízkový kolotoč. Z toho ale za jízdy vyletěl a následně tvrdě dopadl na zem, následkem čehož mu lékaři v nemocnici museli odebrat jednu plíci.
Když nádech připomíná chůzi po zmrzlém sněhu. Idiopatická plicní fibróza ohrožuje život
Potíže s dýcháním nezpůsobuje pouze postcovidový syndrom. Lékaři upozorňují na možnost vážné plicní choroby – takzvané idiopatické plicní fibrózy (IPF), která se může zaměnit za postcovidový syndrom. Přitom včasná diagnóza a cílená léčba je pro život pacienta naprosto zásadní. Docentka Martina Šterclová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, koho IPF postihuje nejčastěji a jakou naději na přežití pacienti mají. Onemocnění připomíná Světový týden idiopatické plicní fibrózy, který letos začal 19. září
Krutý osud Vlaďky: Podruhé bojuje s rakovinou, na Sibiři přišla další rána. Musí zpět domů
Před třemi lety si nyní 35letá Vlaďka vyslechla krutou diagnózu: měla rakovinu děložního čípku. Šance na miminko, o něž se s manželem snažili, zmizely. Přesto se Vlaďka nevzdala a díky podpoře nejbližších rakovinu porazila. Před několika měsíci se však nemoc vrátila, a to v podobě metastáze na levé plíci. Lékaři v Česku jí pomoci nemohli, a tak odcestovala na Sibiř. Dva dny po příjezdu však ochrnula od prsou dolů. Co nejdříve se musí vrátit domů, jenže převoz je velmi nákladný.
Pád do příkopu, zlomená žebra i poraněné plíce. Mistrovi světa běžel na pomoc soupeř
Monumenty – slavné jednodenní cyklistické klasiky – vždy závodníky bolí, a to svojí délkou kolem 250 kilometrů. Pro úřadujícího mistra světa Juliana Alaphilippa skončil poslední vyčerpávající závod Lutych–Bastogne–Lutych předčasně a bolel ho daleko více než všechny, kteří dorazili do cíle. Po pádu do příkopu u lesa si zlomil dvě žebra a lopatku, lékaři navíc zjistili krvácení do pohrudniční dutiny.
Infektolog varuje před novou variantou koronaviru. V čem spočívá její zákeřnost?
O subvariantě BA.2 se často mluví jako o skryté mutaci omikronu či jako o skandinávské variantě. Potomka omikronu zachytily i laboratoře v Česku i na Slovensku. Slovenský Infektolog Peter Sabaka varoval, v čem spočívá zákeřnost této subvarianty koronaviru.
Mířil jsem na druhý břeh. Krampol promluvil o ohrožení na životě i selhávání ledvin
Herec Jiří Krampol promluvil o vážných zdravotních potížích, které prodělal po prosincovém kolapsu. Přiznal, že mu selhávaly ledviny a měl problémy se srdcem. Nyní se prý jeho stav zlepšil.
Měla jsem pocit bezmoci a šíleného strachu, popisuje Lucie předčasný porod dvojčat
Předčasný porod je noční můra každé nastávající maminky. V České republice každoročně přijde na svět kolem osmi tisíc nedonošených miminek. Přestože je naše neonatologie na vysoké úrovni a lékaři dokážou zachránit děti narozené o několik měsíců dříve, mnohdy se to neobejde bez zdravotních následků. Jednou z maminek, jejíž dvojčátka chtěla na svět o tři měsíce dříve, je Lucie Nenáhlová. Jak zvládli svůj nelehký boj Tobiásek a Laurinka, kteří se narodili ve 26. týdnu těhotenství?
Kuřákům se covid více vyhýbá, potvrzují experti. Mívá u nich ale horší průběh, varují
Kouření škodí zdraví, ale i covidu. Odborné studie se už dlouho přou o tom, jestli se kuřákům virus vyhýbá více než nekuřákům. Jak je to doopravdy, ukázala odborníkům až praxe. Podle ní jsou kuřácké plíce doslova obsazené nikotinem. Pokud ale kuřák covid chytne, měl by se mít na pozoru. Průběh nemoci u něj totiž může být o to horší.