VIDEO: Hurikán Florence za sebou zanechal miliardové škody. Některé oblasti budou pod vodou týdny

Hurikán Florence za sebou zanechal miliardové škody. V Jižní Karolíny se navíc stále očekávají záplavy. Lidé jsou varováni a odvážejí svůj majetek nebo ho alespoň stěhují do vyšších pater.

Obyvatelé Severní Karolíny si moc dobře pamatují na to, co vše může přírodní živel způsobit. Před dvěma lety museli čelit hurikánu Matthew, kterému stál v cestě i kostel ve městě Spring Lake. Voda tam tehdy úplně zničila podlahu.

„Jsem velmi smutný, když přemýšlím nad tím, kolik práce jsme zde udělali. Mnoho lidí při opravě sem vložilo nejen své srdce, ale i duši, abychom to tu dali opět dohromady,“ zavzpomínal Dennis DeLong. Nyní musí ale čelit ještě mnohem větším škodám.

Záběry agentury AP z dronu v Pollocksville v Severní Karolíně ukazují, jak silně tam zasáhl hurikán Florence. Některé ulice a domy jsou stále pod vodou. Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper odhaduje škody na několik miliard dolarů. Zatím ale není možné získat přesnější odhady.

V Jižní Karolíně ale lidé ještě vyhráno nemají. STále tam hrozí záplavy. Úřady tak vydaly mapu, která má varovat před nejrizikovějšími oblastmi. Vznikla na základě zkušeností s tím, jak voda ustupovala právě po úderu hurikánu Matthew. Tamní guvernér Henry McMaster už požádal Kongres o federální pomoc.

Podle agentury AP předpovědi upozorňují na to, že v některých oblastech může voda zůstat až týdny.

Florence za sebou zanechal zatím 41 potvrzených obětí. Situace je stále problematická v oblasti životního prostředí. Ve Wilminghtonu, kde se nachází nejdůležitější přístav státu Severní Karolína, se vrací život k normálu. Přesto téměř 120 tisíc lidí bylo vyzváno, aby ještě několik dní vyčkalo s návratem. Část hlavních silnic v oblasti bude zavřená až do konce září.

Tagy: