VIDEO: Nejznámější ztracený chlapec v Česku: Soud dal matce Jana Nejedlého za pravdu

Jan Nejedlý

Ústavní soud řešil případ Jana Nejedlého

Případ Honzíka Nejedlého, asi nejznámějšího pohřešovaného chlapce, který se před více než dvaceti lety ztratil beze stopy v Praze - Podolí, dnes projednával Ústavní soud. Na něj se obrátila chlapcova matka. Ta si stěžovala na to, že jí policie nechce umožnit nahlédnout do vyšetřovacího spisu a ona tak nemá šanci zjistit, co vše kriminalisté udělali pro to, aby jejího syna našli. A Ústavní soud jí dal za pravdu.

Podle soudu policie chybovala. Přikázal, aby se matka mohla dostat k obsahu spisu. Žák třetí třídy, tehdy devítiletý Honzík Nejedlý, odešel v lednu roku 1998 ke kamarádovi, který bydlel ve stejné ulici. Jediným svědkem, který ho od té doby viděl, byl rodinný lékař, který se s ním pozdravil na ulici. Chlapcův spolužák nebyl v osudný den vůbec doma. Veškeré pátrání policie i rodičů bylo od té doby marné, školák se domů už nikdy nevrátil. ,,Budeme žádat znovu o nahlédnutí do spisu a doufám, že orgány činné v trestním řízení tentokrát budou ctít nález Ústavního soudu," vyjadřuje se k případu advokátka maminky Jana Nejedlého, Tereza Kubalíková.

V den, kdy byl Honzík spatřen naposledy, prosil matku, aby ho pustila ke kamarádovi na počítač. Jeho tehdy čtyřletá sestra Adéla chtěla jít s ním. Matka to ale dovolila pouze chlapci. Od toho momentu chlapce nikdy nikdo neviděl. Za nalezení Honzy nabízela matka nejprve 100 tisíc korun. Pak se částka zvedla na 1 milion. Ani to však nepomohlo.

Tagy: