VIDEO: Řecko bojuje s desítkami požárů! Čeští turisté mu zůstavají i přesto věrni

CNN Prima NEWS

Požár domu ohrozil předměstí Atén ZDROJ: AP

Řeckým hasičům se až dnes ráno podařilo dostat pod kontrolu rozsáhlý požár východně od Atén. Varování meteorologů před vysokým roizikem vzniku dalších ohnisek platí až do úterý. V tuto chvíli hoří asi na 60 místech oblíbené prázdninové destinace. Přesto podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří zájem o Řecko neklesá.

Řecké úřady nařídily evakuaci desítek domů kvůli požáru dnes časně ráno na aténském předměstí. Oheň se rychle rozšířil a byl vidět z dálky poblíž vrcholu hory Hymettus, který odděluje Peanii od hlavního města. Požár se zřejmě rozhořel uvnitř domu nebo zahrady a podle agentury AP by v tuto chvíli už měl být pod kontrolou. Nebyl při něm nikdo zraněn, ale dva domy byly zničeny, sdělil zástupce místní správy řecké televizi Skai. Více než 140 hasičům pomáhalo také pět hasicích letadel a stejný počet vrtulníků.

Mluvčí hasičů sdělil, že ačkoli jsou plameny nyní pod kontrolou, stále je riziko, že se oheň znovu rozhoří, protože je v oblasti silný vítr. Několik domů bylo evakuováno. Plameny na hoře Hyméttos byly vidět z velké dálky, ráno Atény zahalil kouř.

Napjatá je situace na ostrově Elafonisos jižně od Peloponésu, kde oheň o víkendu donutil k evakuaci stovky turistů. Ostrov kvůli tomu na palubách trajektů v neděli opustilo několik tisíc turistů, uvedla AP.

Řecko Češi i přes hrozící nebezpečí neopouští

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se nejedná v tomto období o nic výjimečného. "Požáry se objevují každoročně. Jsou spojeny především s velkým suchem, které je pro toto období roku typické. Zájem Čechů o cestu do Řecka to nijak neovlivní. Řecko patří k několika zemím, které mají velmi věrnou klientelu. Ukázalo se to několikrát v minulosti, kdy některé západní země na Řecko zanevřely, ale česká klientela do Řecka cestovala a udělala dobře. Lidé nepropadají panice, obrací se na svou CK a konzultují situaci v konkrétních místech. Pak se teprve rozhodují o své reakci."

Je těžké odhadovat, kolik Čechů je momentálně v Řecku. Důvedem je podle Papeže to, že cestovní kanceláře jsou jen jedním způsobem cestování do Řecka. "Je mnoho lidí, kteří si svou cestu organizují sami. Ale podle našich odhadů je zde v tuto chvíli několik tisíc Čechů a Moravanů. Po vlastní ose (tedy vlastním autem) se jezdí především do oblasti Soluně a okolí a bude tak na dovolené několik set turistů."

Jak se chovat, když v našem okolí vypukne požár?

Podle doporučení místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR je velmi důležité být v kontaktu s delegátem a recepcí hotelu. Oni jsou v kontaktu s místními autoritami a řídí se jejich pokyny. "Je tedy nutné řídit se těmi pokyny také. Pokud ovšem dojde k přímému ohrožení života, je třeba dbát pokynů hotelu, ten má evakuační plán. Chaos a panika nikdy nejsou namístě, " dodává Jan papež.

Podle meteorologů platí extrémní riziko vzniku požárů až do úterka, a to pro většinu území na jihu pevninského Řecka, pro ostrovy v severní části Egejského moře a pro regiony poblíž hranic s Tureckem. V uplynulých 24 hodinách byli hasiči v Řecku přivoláni k 60 požárům.

Tagy: