VIDEO: V Moskvě se zatýkalo ostošest! Dříve než protesty vůbec začaly

V Moskvě se zatýkalo už před demostrací

V Moskvě se zatýkalo ještě před začátkem demonstrace (Zdroj: AP)

Při protestech v ulicích Moskvy mělo být podle agentury AP zatčeno více než 1400 protestujících. Navíc ruská policie měla 26 osob zadržet půl hodiny před zahájením demonstrací. Protesty jsou reakcí na vyloučení opozičních politiků z kandidátních listin zářijových voleb a znemožnění jejich kandidatury do vedení ruské metropole.

V sobotu bylo po celém městě zadrženo několik členů opozice, včetně Ilya Yashina, Dmitrije Gudkova a nejvyššího námořního společníka Ivana Ždanova. Alexej Navalny, nejvýznamnější kritik současného prezidenta Vladimira Putina, byl zatčen už středu a dostal 30 dní vězení. Ráno si šel zaběhat a koupit kytici k manželčiným narozeninám a policie ho zatkla v běžeckém outfitu hned před domem.

Tverská ulice, jedna z hlavních dopravních tepen v Moskvě, byla plná policejních dodávek a autobusů zaparkovaných na blízkém náměstí a další autobusy byly umístěny poblíž, aby odvážely zadržené osoby.

Hlavní aktéři protestů svolali již tento měsíc několik demonstrací. Požadují průhlednější financování a boj proti korupci v městských zakázkách. Městská rada v Moskvě, která má 45 křesel, je odpovědna za rozpočet města a nyní je ovládána stranou Kremlin United Russia. Všechna místa v radě, kterým končí pětileté funkční období, budou volena 8. září.

Tagy: