VIDEO: Ve velkém balení přípravku se při opakovaném použití snadno množí bakterie

Ilustrační foto

ROZHOVOR S MLUVČÍM KRAJSKÉ NEMOCNICE LIBEREC VÁCLAVEM ŘIČÁŘEM

Státní ústav pro kontrolu léčiv zřejmě udělí pokutu frýdlantské nemocnici za nesprávné nakládání s anestetikem Propofol. Rozhodnutí navazuje na zjištění policie při vyšetřování kauzy hromadné otravy krve pacientů před rokem. Poškození pacienti jsou přesvědčeni, že se bakterie do jejich krve dostala právě prostřednictvím kontaminovaného balení anestetika. Vyšetřovatelé pro to ale důkazy nenalezli.

Propofol vypadá jako mléko a doktoři mu tak ve své hantýrce často i říkají. Používá se k uspání pacientů před operací a vyrábí se v baleních o různých objemech. Velké lahvičky jsou určeny pro velké nemocnice, kde náročné operace trvají i několik hodin. Základní pravidlo určené výrobcem zní: jedna lahvička, jeden pacient.

Jenže i u léčivých přípravků platí čím větší balení, tím ekonomičtější, a tak některé nemocnice používají velké balení pro více pacientů, kteří se na operačních sálech střídají. Na to upozorňoval Státní ústav pro kontrolu léčiv ještě před skandálem, který vypukl ve frýdlantské nemocnici. V otevřené, opakovaně používané lahvičce se mohou velmi snadno a rychle množit bakterie. Kontaminovaná lahvička se skutečně ve Frýdlantu našla.

„Stopa zajištěná pod č. 18 - prázdná lahev 100 ml Propofol zajištěná v odpadu z obou sálů - vykazovala nárůst bakterie Acinebacter v čisté kultuře,“ stojí v závěrečné zprávě, kterou poškození obdrželi od policie, která případ odložila. Znalci, kteří zpracovali posudek pro policii, ale nedokázali určit konkrétního viníka, který by mohl za to, že se bakterie dostala do balení s Propofolem. I proto, že lahvička byla nalezena v odpadkovém koši, a tak není jasné, jestli bakterie byla v balení už v době použití na operačním sále.

Nemocnice ve Frýdlantu mezitím změnila provozovatele, dřívější firmu EUC vystřídala Krajská nemocnice Liberec. Ta okamžitě dřívější praxi změnila a namísto velkého balení začala používat malé ampulky, které jsou pro krátké a jednoduché operace dostačující.

Někteří poškození pacienti podali proti tomu, že policie věc odložila, stížnost ke státnímu zastupitelství. To teď bude rozhodovat o tom, jestli kauzu vrátí vyšetřovatelům.

Tagy: