Vědci potvrdili, že mražené suroviny, jako jsou ovoce a zelenina, mnohdy mají více vitamínu C než čerstvé. Podle nových výzkumů jsou mražené suroviny minimálně stejně zdravé jako ty čerstvé. Čerstvou zeleninu a ovoce mnohdy „zabije“ velká vzdálenost, kterou musí absolvovat, než se dostane ke svým zákazníkům. O výzkumu informoval server Daily Mail.
Už naši prarodiče nám kladli na srdce, ať jíme co nejvíce čerstvých surovin. Jablka ze stromu, okurka ze záhonu - to nám dá víc, než nějaké zmražené borůvky v mrazáku.
Ale jak se zdá, opak je pravdou. Podle nejnovější studie nemusí být pravidlem, že čerstvá zelenina a ovoce obsahuje více vitamínů, než ta zmražená. Testy, které prováděli vědci na univerzitě v Chesteru, ukázaly, že mražená zelenina a ovoce obsahuje přinejmenším stejné množství vitamínů jako suroviny čerstvé.
„I z mražených výrobků může člověk získat mnoho živin,“ uvedla nutriční specialistka Charlotte Stirling-Reedová. „Pro mě, jako pro odborníka na výživu, je důležité především to, abych do lidí vůbec nějakou zeleninu a ovoce dostala. Často jsou problémem finance, takže pokud jsou hodnoty vitamínů v mražených výrobcích stejné, jako obsahují čerstvé potraviny, tak je to pro mě a mé klienty naprosto ideální,“ dodala.
Jak už jsme zmínili, některé zmražené výrobky dokonce obsahovaly větší množství vitamínů než čerstvé suroviny. Mezi ně se řadí například mražené maliny a hrách.
A co je příčinou snížení hodnot vitamínů u čerstvých surovin? Podle vědců převážně dlouhé vzdálenosti při přepravě a také zbytečně dlouhá doba, kdy jsou čerstvé suroviny v supermarketech. To vše čerstvosti potravin škodí.