Přes protest části opozice prošla do druhého čtení vládní novela, která zvyšuje pravomoci České národní banky při udělování hypoték. Pokud by byl návrh schválen, ČNB by dostala pravomoci určovat podmínky komerčním bankám v přidělování půjček na bydlení.
Česká národní banka může v současné době dávat komerčním bankám pouze nezávazná doporučení. Pokud by poslanci schválili vládní novelu, nezávazná doporučení ČNB by se změnila v určující podmínky.
Návrh neunikl kritice některých opozičních poslanců. Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) se například obává, zda vyšší spoluúčast České národní banky na poskytování hypoték nepovede k tomu, že si lidé budou půjčovat u nebankovních společností, aby měli peníze, které musí „složit“ předem.
Munzar se obává především toho, že „úspory, zejména u mladých lidí, kteří právě shánějí bydlení, jsou na velmi nízké úrovni.“ Právě proto podle něj hrozí, že se můžou uchýlit k riskantnějším nebankovním půjčkám.
„My reagujeme na mimořádné období velmi expanzivního trhu realit. Patříme mezi země, kde rostou nejrychleji ceny nemovitostí,“ bránil návrh na plénu Sněmovny guvernér České národní banky Jan Rusnok.
„Jediné, co máme k dispozici, jsou ona doporučení. Díky těmto doporučením a schopnosti banky je vymáhat, se nám podařilo mimo jiné také přispět k tomu, že se ten trh poněkud zklidnil,“ dodal ředitel ČNB.
Poslanec Munzar zareagoval na Rusnokova slova tím, že se ČNB sice snaží regulovat poptávku po bydlení, ale nesnižuje se tím potřeba bydlet, protože jádro problému je v nedostatku bytů. Podle opozičního poslance se tím jenom přesouvá poptávka do nájemního bydlení.
„Díky tomu, že přesunete poptávku do nájemního bydlení, tak tím způsobíte pouze akceleraci růstu cen nájemného,“ řekl Munzar s tím, že si nemyslí, že by měla Poslanecká sněmovna dát ČNB takovéto pravomoci.
Vláda prosazuje další kompetence pro @CNB_cz v oblasti regulace hypoték. Veškerá pozornost se soustředí na regulaci poptávky po vlastnickém bydlení, ale tím ji přesouvá do sektoru nájemního, kde je podobný problém nedostatku bytů a růstu cen. Situace se tak pouze zhorší.
— Vojtěch Munzar (@munzar_vojtech) January 24, 2020
Novelu nepodpořil ani bývalý poslanec za ODS Václav Klaus mladší. „Nerad bych se dožil, že Sněmovna nebude moci jakkoli ovlivňovat měnovou a hospodářskou politiku a skončí to naprostou katastrofou,“ řekl poslancům.
Návrh zákona byl nakonec prohlasován a postoupen rozpočtovému výboru. Z něj poputuje do druhého čtení.
Novela myslí také na mladé žadatele do 36 let. V případě stanovení úvěrových ukazatelů pro ně budou automaticky platit mírnější pravidla.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) January 24, 2020
Pro přepracování nebo zamítnutí hlasovali opoziční strany ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Za návrh se naopak postavila vládní koalice ANO a ČSSD spolu s komunisty.