Poslanec ANO a lékař Špičák: Opatření nejsou na deset dní, ale na celou sezónu

360° 26.11.2021

Vláda vyhlásila nová opatření a další podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) přijdou nejdříve za deset dní. Za tuto dobu se ovšem reálně nic nestane. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli poslanci Julius Špičák (ANO) a Bohuslav Svoboda (ODS). Podle obou zákonodárců-lékařů se totiž opatření nemohou za deset dní nijak projevit.

Špičák ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že současná opatření de facto nejsou na den, týden či měsíc. „Jsou vlastně na celou sezonu a mají rozsáhlé důsledky ekonomické a také sociální,“ řekl poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se přitom nechal slyšet, že čerstvě vyhlášená opatření jsou zatím přijata na deset dní, přičemž se posléze bude vyhodnocovat jejich účinek. „Ano, jsou na deset dní, ale pak se vyhodnotí v tom smyslu, zda se v nich bude pokračovat nebo se případně ještě zpřísní. Nelze předpokládat, že dojde k zásadnímu obratu,“ dodal Špičák.

Stejně hovořil i šéf zmiňovaného sněmovního výboru a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. „V tuto chvíli my, co se tím živíme a medicíně či epidemiologii aspoň trochu rozumíme, víme, že se za deset dní nic nestane,“ prohlásil v pořadu 360°.

Svoboda mimo jiné doplnil, že on i další experti nečekali, že nová vlna covidu nabere tak rychlý spád. Vyhlášená opatření podle něj nakonec něco přinést mohou, ale jejich úspěch závisí na tom, jak se k nim postaví běžní lidé. „Jsem přesvědčen, že ten parciální (částečný – pozn. red.) lockdown funguje jen tehdy, když ho budeme mít všichni v sobě. Když nebudeme v této době zbytečně navštěvovat zbytečné akce,“ dodal poslanec ODS.

Špičák v pořadu 360° dále poznamenal, že doufá, že za oněch deset dní nebude situace horší. „Politici logicky hledají co nejméně bolestné cesty,“ dodal.

Tagy: