reklama

Současná opatření? Taktická hra vlády, postupně začne přitvrzovat, myslí si Bartoň

Nová opatření, která vláda oznámila 25. listopadu, jsou jen součástí taktické hry, řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Začne se na nižším stupni, pak se bude zpřísňovat. Místo zavírání restaurací v 22:00 se přejde na 21:00, pak na 20:00. Je to salámová metoda,“ sdělil.

reklama

Vláda ve čtvrtek oznámila, že se Česko od pátku 26. listopadu opět vrátí do nouzového stavu. Podle Bartoně se jednalo o nestandardní krok. „Vláda vyhlašuje nouzový stav v řádech hodin. Spouštět něco, když má být druhý den jmenován nový premiér, mohlo jeden den už počkat,“ podotkl.

Nouzový stav je podle něj pouhým spouštěčem, který dává vládě pravomoci k plošnému zavádění opatření. „Podle původního plánu to vypadalo, že dosluhující vláda spustí nouzový stav a opatření bude dělat vláda nová,“ sdělil s tím, že vláda v demisi nemohla tušit, že prezident Zeman bude znovu převezen do Ústřední vojenské nemocnice.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že je bolestné sledovat, jak se vláda vůbec nepoučila. „Nebylo na co čekat, děláme věci příliš pozdě. Vláda selhala, když neopravila pandemický zákon. Přes léto to neudělala, čekala, až jsme zbytečně došli do nouzového stavu,“ sdělil.

Co vláda zavedla, nestačí

Podle Bartoně nebudou mít nová opatření na českou ekonomiku žádný dopad. „Opatření, která byla vyhlášena, budou mít na makroekonomiku malý vliv. Je to ale zřejmě taktická hra. Začne se na nižším stupni, pak se bude zpřísňovat. Místo zavírání restaurací v 22:00 se přejde na 21:00, pak na 20:00. Je to salámová metoda,“ pokračoval.

Prouza doplnil, že bylo jasné, že vláda přijme další restrikce. „Mohly však přijít dříve a nebyly by tak drsné,“ podotkl. Neví, zda bude v budoucnu vyhlášen lockdown, čeká ale, že něco přijde. „Slyšeli jsme, že se nebudou zavírat školy, ale prodlouží se volna. Bude to méně destruktivní, ale něco se stát musí. To, co vláda zavedla, stačit nebude,“ dodal.

Bartoň doplnil, že nějaký lockdown určitě nastane. „To víme. S takto nízkým výkopem reálných opatření se epidemiologicky téměř nic nezmění, tudíž oni počítají s tím, že se bude přitvrzovat. Kam, nevíme,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama