reklama

Ztráta blízkých, práce i svobody. Co nám dal a vzal život s koronavirem v roce 2020?

Češi mají za sebou jeden z nejtěžších roků v novodobé historii země. Koronavirus, který se u nás poprvé objevil 1. března, vzal Čechům svobodu, blízké a pro řadu z nich znamenal i ztrátu práce. Každý ho ale prožíval jinak. Občané oslovení v naší anketě se ovšem shodují v tom, že navzdory ztrátám přinesl i nové zkušenosti, prožitky a možnosti.

reklama

„Tento rok mi vzal spoustu peněz. Musela jsem celý svůj život předělat. Sebral mi spoustu svobody, kontakt s blízkými lidmi, které jsem neviděla téměř rok,“ řekla v anketě CNN Prima NEWS jedna z respondentek. Zároveň dodala, že jí ale život přinesl i pozitiva. „Našla jsem si novou práci. Stala se ze mě učitelka,“ dodala.

K tématu

„Vnímám ho rozhodně negativně,“ doplňuje jedna starší žena.

Jasno má i další oslovený. „Kompletní fuck up,“ použil sprostý výraz v angličtině čtyřicetiletý muž. V překladu a velmi slušně řečeno to znamená, že letošní rok nestál vůbec za nic.

Podle dalších respondentů tento rok a omezení s ním spojená znamenají především ztrátu svobody, kterou přirovnávají k době před sametovou revolucí před 31 lety.

„Dal mi určitou naději, že může být zase lépe. Ale určitě vzal společenské vztahy a svobodu, kterou jsme za posledních 30 let získali a nepocítili, že ji nemůžeme mít,“ tvrdí jiná oslovená žena.

Nová práce i intenzivnější prožitky

Mladší lidé ale vidí v uplynulém roce i nové příležitosti. „Tento rok mi vzal festivaly. A co mi dal? Stejně jsme se s kamarády vídali. Možná intenzivněji. Takže linii sociálního života jsem držel, ale vzal mi prožitky, které jsme měli kolem socializace,“ uvedl mladý muž.

V rámci ztráty práce v rodině si musela najít zaměstnání i redakcí oslovená mladá dívka. „Rok mi dal práci. V rodině pracoval jen nevlastní tatínek a teď jsem si ji musela najít i já,“ dodala dívka.

O tom, jak si nákaza i vládní nařízení s lidmi od začátku roku pohrává, už byly napsány tisíce slov. Krach a ztrátu zaměstnání hlásí především lidé pracující v oblastech cestovního ruchu, pohostinství nebo v kultuře. Naplno ale složitá situace na Česko podle ekonomů dopadne až začátkem nového roku, kdy se očekává třetí vlna nákazy. Lidé přitom už předem hlásí, že jim vládní podpora pro přežití nestačí.

K tématu

Tagy: práce život anketa smrt koronavirus

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama