reklama

Ztráta blízkých, práce i svobody. Co nám dal a vzal život s koronavirem v roce 2020?

Češi mají za sebou jeden z nejtěžších roků v novodobé historii země. Koronavirus, který se u nás poprvé objevil 1. března, vzal Čechům svobodu, blízké a pro řadu z nich znamenal i ztrátu práce. Každý ho ale prožíval jinak. Občané oslovení v naší anketě se ovšem shodují v tom, že navzdory ztrátám přinesl i nové zkušenosti, prožitky a možnosti.

reklama

„Tento rok mi vzal spoustu peněz. Musela jsem celý svůj život předělat. Sebral mi spoustu svobody, kontakt s blízkými lidmi, které jsem neviděla téměř rok,“ řekla v anketě CNN Prima NEWS jedna z respondentek. Zároveň dodala, že jí ale život přinesl i pozitiva. „Našla jsem si novou práci. Stala se ze mě učitelka,“ dodala.

„Vnímám ho rozhodně negativně,“ doplňuje jedna starší žena.

Jasno má i další oslovený. „Kompletní fuck up,“ použil sprostý výraz v angličtině čtyřicetiletý muž. V překladu a velmi slušně řečeno to znamená, že letošní rok nestál vůbec za nic.

Podle dalších respondentů tento rok a omezení s ním spojená znamenají především ztrátu svobody, kterou přirovnávají k době před sametovou revolucí před 31 lety.

„Dal mi určitou naději, že může být zase lépe. Ale určitě vzal společenské vztahy a svobodu, kterou jsme za posledních 30 let získali a nepocítili, že ji nemůžeme mít,“ tvrdí jiná oslovená žena.

Nová práce i intenzivnější prožitky

Mladší lidé ale vidí v uplynulém roce i nové příležitosti. „Tento rok mi vzal festivaly. A co mi dal? Stejně jsme se s kamarády vídali. Možná intenzivněji. Takže linii sociálního života jsem držel, ale vzal mi prožitky, které jsme měli kolem socializace,“ uvedl mladý muž.

V rámci ztráty práce v rodině si musela najít zaměstnání i redakcí oslovená mladá dívka. „Rok mi dal práci. V rodině pracoval jen nevlastní tatínek a teď jsem si ji musela najít i já,“ dodala dívka.

O tom, jak si nákaza i vládní nařízení s lidmi od začátku roku pohrává, už byly napsány tisíce slov. Krach a ztrátu zaměstnání hlásí především lidé pracující v oblastech cestovního ruchu, pohostinství nebo v kultuře. Naplno ale složitá situace na Česko podle ekonomů dopadne až začátkem nového roku, kdy se očekává třetí vlna nákazy. Lidé přitom už předem hlásí, že jim vládní podpora pro přežití nestačí.

Tagy:

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama