Počet přerušených živností za 11 měsíců letošního roku se přiblížil 90 000. Podnikání pozastavilo o 39 procent víc osob než ve stejném období loňského roku a o 59 procent víc než v roce 2018. Vyplývá to ze statistik poradenské firmy Bisnode.
„Tempo, jakým OSVČ dočasně ukončují podnikatelské aktivity v letních měsících a obzvlášť na podzim, zrychlilo. Extrémní bylo září,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová a dodala: „Pandemii nemoci COVID-19 se nedaří zkrotit, ekonomika strádá, vyhlídky do budoucna jsou nejisté.“
Odborář Dufek: Že skončí tisíce živnostníků? Ať místo naříkání nastoupí jako dělníci
Pokud si budeme všichni stěžovat a nadávat na poměry, tak se naše společnost nikam nedostane. Není možné jenom poukazovat na svou složitou ekonomickou situaci, ale také podnikat kroky, díky nimž se člověk postaví na nohy. „Nakonec i osoby samostatně výdělečně činné si budou muset připustit, že ne všichni se vrátí ke svým vysněným metám, to jest k tomu, jak budou i nadále dobře podnikat v jejich oboru a jak se budou snažit dobře posloužit jejich hostům a zákazníkům,“ řekl Bohumír Dufek v rozhovoru pro web Asociace samostatných odborů.
Zasažena jsou podle ní celá odvětví a stav podnikatelské základny se zhoršuje. Významně tak roste počet společností, které se dostaly do potíží. Tento stav se odráží také mezi OSVČ, které ve velkém pozastavují své podnikatelské aktivity. Situace vygradovala na podzim, podotkla Štěpánová.
Od začátku roku se čísla postupně zhoršují. Za první pololetí se počet pozastavených živností meziročně zvýšil o 21 procent, za tři čtvrtletí o 35 procent a ke konci listopadu o 39 procent.
Nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin. V meziročním srovnání podnikání pozastavilo o 149 procent živnostníků víc než v roce 2019, druhý nejhorší výsledek přinesl hned následující měsíc. V říjnu se rozhodlo přerušit podnikání o 83 procent OSVČ víc.
Nejvíc živnostníků skončilo v lednu
Z absolutního pohledu byl nejhorší leden se 17 008 přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následují září a březen, když v obou měsících podnikání dočasně ukončilo víc než 10 000 podnikatelů, poznamenala.
Žádné daňové přiznání a pouze jedna měsíční platba. Jak paušální daň pomůže OSVČ?
Značná část živnostníků dostane možnost ulevit si od papírování kolem povinných odvodů. K prezidentově podpisu míří paušální daň, což znamená, že se OSVČ zkrátí čas, který musejí věnovat zpracování všech potřebných podkladů. Jedna paušální daň a jedna pravidelná měsíční platba jim, pokud zvolí tuto možnost, nahradí jak klasické daňové přiznání, tak i platby na sociální a zdravotní pojištění. Ekonomové ale radí si tuto změnu dobře propočítat.
Detailnější analýza Bisnode ukázala, že nejvíc přerušených živností za devět měsíců letošního roku bylo ve volné živnosti výroba, obchod a služby. Podnikání v ní přerušilo 6 820 OSVČ, což je o devět procent více než v roce 2019 a o 972 procent více než v roce 2018.
Druhou nejčastěji přerušovanou živností se stalo stravování, které koronavirová epidemie v průběhu jara a podzimu obzvlášť zasáhla nejsilněji. Aktivity v ní pozastavilo 5 537 živnostníků, což je o čtvrtinu víc než v roce 2019 a o 41 procent víc než v roce 2018. Trojici nejvíce přerušených živností doplňuje maloobchod v nespecializovaných prodejnách se 4 956 pozastavenými činnostmi.
Z relativního pohledu je v čele nejpostiženějších oborů výroba zámků a kování, kde letos podnikání přerušilo o 957 procent víc podnikatelů než ve stejném období loňského roku. Následuje zprostředkování velkoobchodu s 784procentním přírůstkem a průvodcovské činnosti se 733procentním. V první dvacítce jsou také například zprostředkovatelské činnosti realitních agentur (147 procent), činnosti cestovních agentur (127 procent) nebo ostatní vzdělávání (126 procent).