Zubařka podezřelá z vraždy léčitele si stěžovala na to, že je ve vazbě. Patří tam, sdělil ÚS

Pražské soudy nechybovaly, když loni poslaly do vazby zubařku podezřelou z vraždy partnera. Ženinu stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS), justice její základní práva neporušila. Zubařce hrozí mnohaletý trest vězení. Obžalovaná je také další žena, bývalá vysokoškolská učitelka tělocviku. Informace, které zatím zazněly u hlavního líčení, nasvědčují tomu, že čin měl sektářské pozadí. Zavražděný vedl společenství, obžalované byly jeho stoupenkyně.

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v říjnu uvalil na středočeskou zubařku předstižnou vazbu, zdůvodněnou obavami z opakování trestné činnosti. Městský soud ale v listopadu důvody vazby změnil na útěkové – obával se tedy toho, že se obžalovaná bude vyhýbat trestnímu řízení a případně i trestu. Podle obhajoby šlo o překvapivou změnu vazebních důvodů, ke které se žena nemohla plnohodnotně vyjádřit.

ČTĚTE TAKÉ: Spolužačku na Plzeňsku z nešťastné lásky ubodal. Doufám, že ji to bolelo, napsal na Facebook

ÚS ale nenašel důvod k zásahu. Odůvodnění městského soudu prý odpovídá ustálené judikatuře, zabývá se konkrétními okolnostmi věci, a to přiměřeně podrobně k dané fázi trestního řízení.

Vražda léčitele z Kutné Hory. Byl to magor, řekla zubařčina přítelkyně po jeho „rituální“ smrti:

„Jde-li o důvody tzv. útěkové vazby, bylo k nim prováděno obsáhlé dokazování, k němuž se stěžovatelka měla možnost vyjádřit (a tuto možnost má navíc i nadále, neboť vazební rozhodnutí je ze své povahy rozhodnutím s periodickým přezkumem trvání jeho důvodnosti),“ stojí v anonymizovaném usnesení ÚS.

Letos v dubnu soudy vazbu zubařky prodloužily, druhá žena je už stíhaná na svobodě. Obhajoba v hlavním líčení uvedla, že zubařka nespáchala vraždu, ale zabití v omluvitelném hnutí mysli. Z jejích policejních výpovědí vyplývá, že samozvaný léčitel ji dlouhodobě psychicky i fyzicky deptal. Obhájce u soudu uvedl, že muž s ní manipuloval „na pomezí náboženství a psychoterapie“.

Usmrcený padesátiletý muž měl kolem sebe užší okruh asi 20 lidí, kteří si od něj nechali radit nejen se zdravím, ale i se životem. Zubařka jej podle obžaloby zavraždila – na jeho vlastní přání – po půlnoci na 4. října 2022, a to v pražském bytě druhé obžalované.

Podle státní zástupkyně muž před svým skonem dobrovolně spolkl lék, který obstarala zubařka a který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž zemřel. Obě ženy se pak obrátily na policii.

Tagy:
vražda stížnost ústavní stížnost ústavní soud Obvodní soud pro Prahu 4 Ústavní soud České republiky zubní lékař