Zubr pod stromeček: Populární rezervace nabízí k adopci největšího savce Evropy

Poprvé za sedmiletou existenci rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice mohou lidé adoptovat zubry evropské, kteří patří k jejím nejpopulárnějším obyvatelům. Stačí si na charitativním webu Darujme.cz vybrat adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe nebo své blízké originální vánoční dárek.

Milovický přesah za hranice

„Milovická rezervace se zařadila za sedm let k nejvýznamnějším chovům zubrů nejenom v České republice, ale i v celé Evropě. Získané finanční prostředky poslouží k dalšímu rozvoji této unikátní rezervace, převozům zvířat do dalších lokalit v České republice i v zahraničí nebo přípravě nových rezervací velkých kopytníků,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Udělat radost pod stromečkem a zároveň pomoci můžete adopcí zubra z Milovic.

Počet zubrů v rezervaci se zčtyřnásobil

V roce 2015 přijelo do milovické rezervace prvních osm zubrů. V současné době v unikátní stepní lokalitě žije 32 zubrů, několik odchovaných zvířat přitom ochránci přírody bezplatně poskytli do dalších rezervací v České republice i v zahraničí.

Kopytníci prospívají vzácným rostlinám

Zubři a další velcí kopytníci navíc pomohli se záchranou vzácné přírody a mnoha ohrožených druhů. Jen počty mladých hořců křížatých, vzácné, modře kvetoucí rostliny, díky pastvě vzrostly v nejstarší části rezervace o více než 5 500 procent, počty ohrožených motýlů modrásků hořcových Rebelových se zvýšily o 1 700 procent. „Příroda ukázala, že jí stačí dát šanci a začne se velmi rychle obnovovat. Bohužel, stále se potýkáme s negativními dopady lidské činnosti v této oblasti. Odstraňování černých skládek, stavební suti, rozvalin různých objektů po armádě a dalších následků lidských zásahů v lokalitě nás jen letos stálo na 750 000 korun,“ doplnil Dalibor Dostál.

O rezervaci se mluví i ve světě

Rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015 na rozloze 40 hektarů. V současné době dosáhla velikosti 350 hektarů a je největší svého druhu v České republice. V době svého vzniku se stala světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém opakovaně psala média na pěti kontinentech. Včetně prestižních médií jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Projekt získal také několik prestižních ocenění, včetně Ceny Josefa Vavrouška nebo Ceny za udržitelnost SDGs.

Tagy: