reklama

Z Afriky na Sibiř za pár minut pěšky! To návštěvníkům nabízí přírodní rezervace Milovice

Naprosto odlišná přírodní prostředí, která připomínají krajiny vzdálených kontinentů, mohou vidět návštěvníci rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Část bližší Benátkám nad Jizerou připomíná africké údolí porostlé roztroušenými křovinami, plochy blíž obci Lipník tvoří rovina s březovými hájky jako přenesená ze Sibiře.

reklama

Místo čtrnácti hodin v letadle jen pár minut pěšky

Zatímco ve skutečnosti by museli turisté překonávat takovou vzdálenost nejméně 14 hodin letecky, což odpovídá délce letu z Nairobi do Novosibirsku, v rezervaci velkých kopytníků jim na to stačí několik minut pěší procházky. „S tímto postřehem přišel přední český ekonom a známý milovník přírody Miroslav Zámečník, který rezervaci často a rád navštěvuje. Vystihl tak výraznou odlišnost mezi původní a nově připojenou částí rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která světově unikátní rezervaci v bývalém vojenském prostoru založila.

Z agresivních trav kvetoucí rostliny

Turisté v nejbližších letech uvidí mezi oběma částmi rezervace ještě další výrazný rozdíl. „Zatímco nově připojená část rezervace je kvůli roky chybějící péči degradovaná a zarostlá agresivními druhy trav, původní část rezervace, kde se velcí kopytníci pasou od roku 2015, se proměnila na rozsáhlou, druhově bohatou pastvinu,“ porovnal Dalibor Dostál. Botanici z Univerzity Karlovy na přelomu června a července napočítali v pasené části rezervace 111 kvetoucích, nektarodárných druhů rostlin. V místech, kde ještě před šesti lety dominovalo několik málo druhů expanzivních trav, to znamená přímo zázračnou proměnu.

Jako dělané pro výlet

Podobný proces přeměny degradovaných stanovišť na kvetoucí louky bude v příštích letech probíhat i v nově připojené části rezervace. „Zejména fotografové, kteří by chtěli zachytit velké kopytníky v rozsáhlých a vysokých porostech trav, tak mají příležitost jen v příštích několika měsících. Vysoké trávy budou postupně ubývat a nahradí je řídké kvetoucí trávníky,“ doplnil Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků se skládá ze dvou částí. Kolem každé vede okružní stezka pro návštěvníky. První je přímo v Milovicích, s parkovištěm v ulici Ostravská, druhá mezi Lipníkem a Benátkami nad Jizerou. Obě části rezervace propojuje pro pěší modrá turistická trasa. Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z univerzit a dalších odborných institucí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama