Zuřící Rusové pálí rakety hlava nehlava. Ukrajina ukázala ruiny školky, nemocnice i bytů

Pouhý den poté, co se ukrajinská armáda pochlubila vypuštěním amerických raket HIMARS na ruské invazní jednotky, se režim prezidenta Vladimira Putina rozhodl přistoupit k radikální odvetě. Útočné akce přitom zasáhly nejen vojenské cíle, ale také budovy školky, nemocnice nebo obytného komplexu. O zkáze na území napadaného státu v neděli informovalo Velvyslanectví Ukrajiny v ČR s tím, že se Rusko chová jako teroristický stát.

„Obytné domy a školky nejsou vojenskými objekty. Rusko se chová jako teroristický stát,“ konstatuje ambasáda s tím, že mezi cíle nedělních útoků na Kyjev patřila i jedna z tamních školek. Jen pár dní předtím přitom Úřad generální prokurátorky Ukrajiny informoval, že v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dosud zahynulo 324 dětí. Dalších 593 utrpělo zranění.

Že se diktátorský režim Vladimira Putina nezastaví před ničím, dokládají ukrajinské úřady i další fotkou. Na snímku prezentují zdemolovanou budovu zdravotnického zařízení ve městě Charkov. „Kromě obytných domů raketa zasáhla také nemocniční budovu,“ píše na sociálních sítích Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.

Tím však výčet nedělního běsnění ruské armády na Ukrajině nekončí. Již v ranních hodinách zasáhla další z raket také obytný dům nedaleko historického centra Kyjeva. Ambasáda o tom informovala s tím, že se hasiči snaží zachránit lidi, kteří se nacházejí pod troskami. Starosta Vitalij Kličko rovněž oznámil, že se ze sutin podařilo vyprostit sedmiletou dívku. „Teď záchranáři hledají její maminku,“ dodal bývalý boxer.

Útoky ruské armády na civilní cíle na Ukrajině se odehrály jen den poté, co ukrajinská armáda začala používat proti ruským okupantům raketomety HIMARS, které Kyjevu dodaly Spojené státy. V sobotu to oznámil náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Podle jeho slov už Ukrajinci za pomoci HIMARS zasáhli první cíle nepřítele.

Ukrajinské ministerstvo obrany na sociálních sítích poděkovalo USA s tím, že jsou zbraně HIMARS v dobrých rukou. K textu následně přidalo i první oficiální záběry z použití daného raketového systému ve válce na východě Evropy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve avizoval, že jeho armáda nebude útočit na ruské území americkými raketovými systémy, i kdyby to jejich dosah teoreticky umožňoval.

Náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury RIA Novosti prohlásil, že Moskva považuje americké rozhodnutí poskytnout Ukrajincům pokročilé raketové systémy za „extrémně negativní“. Rjabkov rovněž Spojené státy obvinil, že prý nedělají nic pro řešení ukrajinské krize. O tom, že Rusko Ukrajinu napadlo, se však nezmínil.

Tagy:
válka Vladimir Putin armáda Ukrajina Česko USA Rusko Kyjev Vitalij Kličko Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:42

Dočasnou ochranu v ČR dostalo přes 410.000 ukrajinských běženců

10:14

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

09:33

Z východu Ukrajiny přichází informace o těžkých bojí kolem obce Pisky

09:11

Třináctiletá dívka, která byla zraněna při ostřelování Dněporpetrovsku, zemřela

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

Ukrajina se během bojů s ruským agresorem výrazně spoléhá na dvě samostatné brigády – 1. tankovou či 93. mechanizovanou. Vojenský analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že jde o dvě nejlepší tankové jednotky, které ukrajinská armáda má. Podle Visingra by se jednou o jejich vítězných bitvách mohly točit velkofilmy. V čem jejich síla spočívá?

Mlejnek nemá v čele rozvědky co dělat. Je to bezpečnostní riziko, míní Svoboda i Šedivý

Petr Mlejnek nemá na postu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) co dělat. I přes bezpečnostní prověrku může představovat bezpečnostní riziko. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekli exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Kritický byl také investigativní novinář Janek Kroupa.

Tady je Hadamczikovo. Šéfa hokeje oponenti z Kravař vnímají jako všemocného bosse

Nový prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik má doma ve slezských Kravařích pověst bosse. „V Příbrami měli Jaroslava Starku, v Kravařích zase máme Aloise Hadamczika,“ s nadsázkou porovnává kravařský zastupitel Herbert Kahler. Podle svých slov vstoupil do komunální politiky také proto, aby přibrzdil penězovod tekoucí z radnice k rodinnému byznysu Hadamcziků. „Z pana Kahlera mluví jen závist, na rozdíl ode mě pro Kravaře nikdy nic neudělal,“ kontruje Hadamczik.

Živě
ON-LINE: Rusové přišli na Krymu o mnohem víc letadel. Zkázu dokazují satelitní snímky

Ukrajinci podle všeho zničili na ruském vojenském letišti Novofedorivka víc než devět letounů, o kterých původně hovořili. Ozbrojené síly Ukrajiny to dokládají na satelitních snímcích z oblasti. Podle nich je na letišti ještě více zničených letadel. Rusové naopak tvrdí, že o žádné letouny nepřišli. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym, tvoří se dlouhé kolony aut. Ukrajinský prezident slibuje Rusům odplatu za ostřelování obce Marhaněc, při kterém zahynulo 13 lidí. Dánové přislíbili Ukrajincům pomoc svých vojenských instruktorů.

Na základní potřeby nedosáhne čtvrt milionu lidí, problémy mají i děti. Jak situaci řešit?

Už dvanáct měsíců trvá výrazný růst inflace, který Česko nezažilo po desetiletí. Ten způsobuje, že 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností.

Federer udělal nádherné gesto. Dojal mladíka, když mu tajně splnil jeho dětský sen

I když ho v počtu grandslamových titulů trumfli Novak Djokovič i Rafael Nadal, pro mnohé fanoušky stále bude Roger Federer tenista označovaný jako G.O.A.T. Ne koza, jak si lze čtyři písmena z angličtiny přeložit, nýbrž „greatest of all time“ – nejlepší všech dob. Díky nenapodobitelné eleganci na kurtu nebo pořádné porci gentlemanství. O druhé vlastnosti může vyprávět mladík Izyan Ahmad, který si říká Zizou.

Ukrajinci Krym zpátky nezískají, mají jasno experti. Vysvětlili, proč to není reálné

Ukrajinci v posledních týdnech prohlašují, že chtějí Rusy vyhnat nejen z území před únorovou invazí, ale i z poloostrova Krym. Ten Rusko okupuje už od roku 2014. Obnovit kontrolu nad touto oblastí je však nereálné. Shodují se na tom exministr zahraničí Cyril Svoboda a bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý. Ti v pořadu 360° zároveň vysvětlili, proč.

Domácí zpravodajství

Omlouvám se, vzkázal zakleknutý chlapec z Babišova mítinku. Jeho matka popsala, co se stalo

Patnáctiletý autistický chlapec, který se na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO) v jihočeských Borovanech pokusil ukrást reproduktor a byl nevybíravě zadržen neoznačenými policisty, se omluvil. Mladík byl na akci s matkou, která redakci CNN Prima NEWS detailně popsala, co se odehrálo. Chování strážců zákona už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Babišovo turné pokračuje, po incidentech ale bude policie postupovat jinak. Co se změní?

Andrej Babiš míří do Ústeckého a Karlovarského kraje. Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi jeho příznivci a odpůrci budou postupovat jinak. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, včetně antikonfliktních týmů. Pořadatelé zase odpůrcům vyhradí část prostoru a jasně se od davu odliší jednotnými tričky.

Rakušan je slepý kůň, rýpe Šlachta. Ministra vnitra kritizuje kvůli rozvědce i Kalousek

Zejména pražská korupční kauza Dozimetr dostávala ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana pod stále větší tlak. Nyní k tomu ale přibylo jmenování šéfa civilní rozvědky. Obě kauzy jsou přitom úzce propojené. Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se má totiž dobře znát s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. A tak političtí oponenti opět žádají Rakušanův konec na ministerstvu. Informace o kontaktech Mlejnka s Redlem přinesly Seznam Zprávy.

V obyváku 18 °C, ve školách jen o stupeň víc. Ministerstvo připravilo plán pro topnou krizi

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. MPO o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Opatření je součástí unijního cíle snížit spotřebu plynu v členských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 °C, ve školních učebnách by se topilo jen na 19 °C.