Ukrajinská armáda už používá raketomety HIMARS
Ukrajinská armáda už používá proti ruským okupantům raketomety HIMARS, které Kyjevu dodaly Spojené státy. V sobotu to oznámil náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Podle jeho slov už Ukrajinci za pomoci HIMARS zasáhli první cíle nepřítele.
Ukrajinské ministerstvo obrany na sociálních sítích poděkovalo USA s tím, že jsou zbraně HIMARS v dobrých rukou. K textu následně přidalo i první oficiální záběry z použití daného raketového systému ve válce na východě Evropy.
Ukrajinská armáda už používá raketomety HIMARS. Zdroj: Defence of Ukraine
Ukrajinská armáda už používá raketomety HIMARS. Zdroj: Defence of Ukraine
Ukrajinská armáda už používá raketomety HIMARS. Zdroj: Defence of Ukraine
USA pošlou Ukrajině raketomety HIMARS. Zdroj: Profimedia.cz
USA pošlou Ukrajině raketomety HIMARS. Zdroj: Profimedia.cz
Americký raketomet HIMARS v akci. Zdroj: Profimedia.cz
Americký raketomet HIMARS v akci.
Game changer či obrácení karet. I tak podle deníku The Guardian mluvili někteří vojenští experti o dodávce amerických salvových raketometů M142 HIMARS na Ukrajinu. Tento dělostřelecký systém dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 300 kilometrů, což je přibližně například vzdálenost mezi Prahou a Bratislavou. Některé zdroje dokonce hovoří o dostřelu až 500 kilometrů.
Na Ukrajině se bojuje o to, kdo bude zoufalejší. I Rusko má ohromné problémy, říká expert
Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem je boj o to, kdo bude v zoufalosti zoufalejší. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý náměstek ministerstva obrany ve vyzbrojování a diplomat Daniel Koštoval. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek dodal, že Rusko má výhodu v surovinových zdrojích.
Spojené státy však nakonec Ukrajině dodaly verzi střel s dosahem „pouze“ 80 kilometrů. I tak ale budou Ukrajinci nad Ruskem v tomto ohledu dominovat. Rusové ve svém dělostřeleckém arsenálu spoléhají na salvové raketomety BM-21 Grad, jejichž maximální dostřel se odhaduje na 20 až 40 kilometrů (záleží na druhu raket).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve avizoval, že jeho armáda nebude útočit na ruské území americkými raketovými systémy, i kdyby to jejich dosah teoreticky umožňoval.
Náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury RIA Novosti prohlásil, že Moskva považuje americké rozhodnutí poskytnout Ukrajincům pokročilé raketové systémy za „extrémně negativní“. Rjabkov rovněž Spojené státy obvinil, že prý nedělají nic pro řešení ukrajinské krize. O tom, že Rusko Ukrajinu napadlo, se však nezmínil.