reklama

Zuzana po očkování skončila na JIP. Jaké má šance na vyplacení odškodnění?

Desítky lidí v České republice zažádaly o odškodnění kvůli zdravotním komplikacím po očkování proti covidu. Jednou z nich je i paní Zuzana, která po vakcinaci skončila na několik týdnů v nemocnici. O tom, zda peníze dostanou, rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. To zatím žádnou žádost neproplatilo.

reklama

Paní Zuzaně doporučil očkování proti covidu její plicní i praktický lékař. Potíže u ní nastaly po aplikaci druhé dávky vakcíny Pfizer. „Do pěti minut jsem otekla a pan doktor mi píchal adrenalin a volal záchranou službu,“ popsala.

Po převozu na jednotku intenzivní péče se jí neulevilo. „Tam se ataky opakovaly ještě desetkrát. Zatáhlo se mi hrdlo, nemohla jsem polykat, nemohla jsem dýchat,“ popsala komplikace pacientka.

V nemocnici byla skoro čtyři týdny. Podle biochemika Zdeňka Hostomského ale není důvod se vakcíny obávat. „Jsou to výjimečně vzácné situace a v mnoha případech to má i více příčin,“ uvedl.

Tři lidé požadují sto milionů korun

I ona bude žádat o odškodnění kvůli zdravotním komplikacím po očkování proti covidu. Po státu bude požadovat částku kolem sta tisíc korun. Jestli peníze dostane, je ale otázka. „Naše zkušenost je taková, že nikdo nebyl odškodněn. A odpovědi ministerstva jsou stále stejné, zcela formální,“ řekla Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio, který usiluje o změnu systému očkování.

„Problém není v přepočtu škody, ale zejména prokázat příčinnou souvislost, kde zákon rozhodně nečiní snadnou situaci těm, kteří o újmu žádají,“ uvedl expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti).

Paní Zuzana věří, že souvislost s očkováním prokáže. „Já to mám napsané ve zprávě, že je to reakce přímo na vakcínu. Že se to projevilo do pěti minut a mám tam napsané, že nemůžu být očkovaná v dalším kole,“ popsala Zuzana.

O odškodnění po vakcinaci si přitom v Česku zažádalo už 21 lidí. Tři z nich požadují částku sto milionů korun. Nikomu ale ministerstvo zdravotnictví zatím peníze nevyplatilo. ‚‚Kolegové žádosti o odškodnění stále prověřují. Nemyslím si, že došlo k jasnému zamítnutí. Pokud bude odškodnění na místě, tak ho poskytneme,‘‘ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle něj by měla stejná pravidla platit i pro povinná očkování. „Existuje zákon o odškodnění za povinné očkování,  máme celou řadu dalších povinných očkování a stát za to přejímá zodpovědnost,“ doplnil Vojtěch.

Tagy:
očkování peníze odškodnění Ministerstvo zdravotnictví koronavirus komplikace Zdeněk Hostomský

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama