reklama

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Hospody, divadla ale i fitness centra. Bez dokladu o prodělání nemoci koronaviru nebo očkování se dnes na tato místa nedostanete. Ti, kteří očkování nepodstoupili a covid ani neprodělali, proto hledají jiné způsoby, jak získat nezbytné potvrzení o bezinfekčnosti.

Jednou z možností je dokument zfalšovat. „Očkování moc nevěřím, nechci do sebe dávat něco, co není pořádně prozkoumané. Párkrát jsem očkování falšovala, není to nic těžkého,“ sdělila CNN Prima NEWS jedna z odpůrkyň očkování. Další antivaxeři raději chodí na místa, kde se těmito doklady prokazovat nemusí.

Jiní hledají pomoc na internetu. Redakce iDNES.cz narazila na několik případů, kdy lidé na internetu shánějí nakaženého člověka, který místo nich půjde na PCR test. Stačí, když si například žena, která chce certifikát získat, sežene nakaženou vrstevnici. Ta s její kartičkou pojištěnce vyrazí na testování. Za předložení falešného testu ale lidem hrozí pokuta několik tisíc a v nejhorším případě až tři miliony korun.

Web iDNES.cz uvedl konkrétní případ. Ondřej K. na internetu sháněl někoho nakaženého. „Možnost výdělku pro pozitivně testované na COVID-19. Potřeboval bych, kdyby se někdo nechal otestovat za mě nebo moji ženu. Bylo by to reálné?“ stálo v jeho inzerátu. Nabízel za to odměnu dva tisíce korun.

Příjemné odpoledne s nakaženým člověkem

Zájemci by zapůjčil svou pojištěneckou kartu. Při testování chtějí laboratoře vidět totiž pouze tento doklad, jiné kompetence nemají. „Kartičku bych vzal s sebou. Pohybuji se většinou ve středních Čechách, ale asi by nebyl problém někam dojet,“ dodal. Podobné nabídky se navíc objevují stále častěji.

Někteří „odmítači“ očkování jdou však ještě dál. Raději se chtějí dobrovolně nechat nakazit koronavirem, než aby se očkovali. Získají tím potřebný covidový certifikát, který jim pak umožní vstup do restaurací či do kina.

„Potřebujete si do Vánoc přivydělat? Jste prokazatelně nakažení covidem? Přišel bych k Vám na návštěvu, potřebuji mít pozitivní PCR test. Příjemné odpoledne s nakaženým člověkem a můj následný pozitivní PCR test je řešení, které rád finančně odměním,“ píše například uživatel Roman z Prahy v jedné z facebookových skupin, ve které lidé hledají práci. Více se dočtete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama