reklama

Afghánci v zoufalství prodávají vlastní ledviny. Z chudoby jim to ale nepomůže

Řada Afghánců se po loňském tálibánském převratu ocitla v bludném kruhu chudoby. Někteří pro přežití prodávají vlastní děti, jiní se rozhodli vzdát ledviny. Počet transplantací tohoto orgánu v zemi se rekordně zvýšil. Lidé dostanou za ledvinu v přepočtu někdy až 85 tisíc korun, pomůže jim to ale jen krátkodobě.

reklama

Chirurg Nasir Ahmad se webu Euronews svěřil, že jen za minulý rok provedl 85 transplantací ledvin. Taková operace může v zemi stát až 800 tisíc afghánů (163 tisíc korun). Dárce ledvin si pak v závislosti na krevní skupině může přijít zhruba na polovinu této částky (400 tisíc afghánů, tedy 82 tisíc korun).

Lidé, kteří se svých ledvin vzdávají, jsou často z těch nejchudších společenských vrstev. Peníze z prodeje ledvin zpravidla používají na nákup potravin pro rodinu, brzy se tak ovšem ocitnou v bludném kruhu chudoby znovu.

„Většina lidí, kteří prodávají ledviny kvůli ekonomickým problémům, budou v dlouhodobém horizontu čelit zdravotním problémům. Kultura ledvinového dárcovství v Afghánistánu není normální,“ myslí si lékař Ahmad Shekaib, expert na interní medicínu.

Finanční kolaps způsobil převrat Tálibánu, který se loni v srpnu zmocnil vlády nad Kábulem a potažmo nad celou zemí. Radikální hnutí zavedlo právo šaría a jeho opatření začala deformovat pracovní trh. Na některé pozice Tálibán dosadil vlastní lidi, mnozí lidé (často ženy) naopak o práci přišly.

Mezinárodní společenství navíc zmrazila afghánská aktiva v zahraničí a pozastavila veškeré financování země, na němž byl Afghánistán závislý. Západ totiž odmítá spolupracovat s Táliby kvůli jejich krutovládě v 90. letech minulého století, k níž od loňska směřuje znovu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta
360°

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura
360°

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama