Afghánci v zoufalství prodávají vlastní ledviny. Z chudoby jim to ale nepomůže

Afghánská dívka

Jak se žije Afgháncům pod vládou Tálibánu?

Řada Afghánců se po loňském tálibánském převratu ocitla v bludném kruhu chudoby. Někteří pro přežití prodávají vlastní děti, jiní se rozhodli vzdát ledviny. Počet transplantací tohoto orgánu v zemi se rekordně zvýšil. Lidé dostanou za ledvinu v přepočtu někdy až 85 tisíc korun, pomůže jim to ale jen krátkodobě.

Chirurg Nasir Ahmad se webu Euronews svěřil, že jen za minulý rok provedl 85 transplantací ledvin. Taková operace může v zemi stát až 800 tisíc afghánů (163 tisíc korun). Dárce ledvin si pak v závislosti na krevní skupině může přijít zhruba na polovinu této částky (400 tisíc afghánů, tedy 82 tisíc korun).

Lidé, kteří se svých ledvin vzdávají, jsou často z těch nejchudších společenských vrstev. Peníze z prodeje ledvin zpravidla používají na nákup potravin pro rodinu, brzy se tak ovšem ocitnou v bludném kruhu chudoby znovu.

„Většina lidí, kteří prodávají ledviny kvůli ekonomickým problémům, budou v dlouhodobém horizontu čelit zdravotním problémům. Kultura ledvinového dárcovství v Afghánistánu není normální,“ myslí si lékař Ahmad Shekaib, expert na interní medicínu.

Finanční kolaps způsobil převrat Tálibánu, který se loni v srpnu zmocnil vlády nad Kábulem a potažmo nad celou zemí. Radikální hnutí zavedlo právo šaría a jeho opatření začala deformovat pracovní trh. Na některé pozice Tálibán dosadil vlastní lidi, mnozí lidé (často ženy) naopak o práci přišly.

Mezinárodní společenství navíc zmrazila afghánská aktiva v zahraničí a pozastavila veškeré financování země, na němž byl Afghánistán závislý. Západ totiž odmítá spolupracovat s Táliby kvůli jejich krutovládě v 90. letech minulého století, k níž od loňska směřuje znovu.

Tagy: