Radikální hnutí Tálibán v Afghánistánu nadále v rytmu přísného výkladu islámského práva utahuje šrouby. Již dříve organizace v zemi zakázala pouštět hudbu na veřejných místech, nově si ji lidé nesmí pouštět už ani při jízdě autem. Muzika je totiž podle tálibského výkladu islámu hříšná. Řidiči mají navíc přísně zakázáno vozit ženy, které nemají hidžáb.
Tálibán zakázal veřejnou hudební produkci už v říjnu. Později se začaly z Afghánistánu šířit zprávy, že radikálové porušení zákazu tvrdě trestají. O život měli údajně přijít i hudebníci, kteří vystoupili na jedné z tamních svateb.
Tálibán omezuje cestování žen. Afghánky nemůžou samy dál než 72 kilometrů
Afghánky nebudou moci cestovat samy dál než na vzdálenost 72 kilometrů. Na delších cestách je musí doprovázet příbuzný muž. Oznámilo to radikální hnutí Tálibán, jež Afghánistánu znovu vládne od srpna. V doporučení, z něhož citovala agentura AFP, také Tálibán požaduje, aby řidiči do svých vozidel brali ženy jenom tehdy, jsou-li zahalené „islámským závojem“.
Podle indických médií teď Tálibán v Afghánistánu hudební zákaz rozšířil. Lidé si nesmí pouštět hudbu už ani v automobilech. Mimoto radikálové dohlížejí na to, aby ženy v souladu s islámským právem chodily zahalené. Řidiči nesmí ženy bez hidžábu vozit autem vůbec.
Hnutí Tálibán se dostalo v Afghánistánu k moci v srpnu po vojenském převratu, ke kterému došlo krátce před odchodem spojeneckých vojsk ze země. Tím skončila dvacetiletá válka v Afghánistánu.
Radikálové poté rychle vrátili zemi do stavu, ve kterém se nacházela v 90. letech minulého století, kdy vládl Tálibán v Afghánistánu poprvé. Zemi nyní sužuje tíživá ekonomická situace, lidé se potýkají s nedostatkem zboží a práce.