reklama

Tálibán se chová k narkomanům jako ke zločincům. Zřídil pro ně vězení a oholil jim hlavy

Afghánistán je opiová velmoc a dlouhodobě se potýká s řadou drogově závislých občanů. Podle odhadů v zemi žije až 3,5 milionu narkomanů. Pro takové teď radikální hnutí Tálibán zřídilo vězení v Kandaháru. Oficiálně prostory fungují jako edukační centrum, reportáž Rádia Svobodná Evropa ale vykresluje tamní podmínky docela jinak.

reklama

Dřív ve vězení v Kandaháru pykalo asi 2 500 zločinců. Většina z nich je ale už pryč. Tálibán je po loňském převratu propustil, na místě jich zůstalo zhruba 150. Vedle nich se teď v objektu pohybují podivní lidé s oholenou hlavu. Podle reportáže Rádia Svobodná Evropa má jít o narkomany, které Tálibán perzekvuje.

„Řada z nás žila dřív po hřbitovech. I ulice byly plné lidí jako my,“ sdělil jeden ze závislých pro kamery Svobodné Evropy. Oficiální údaje o narkomanech se v Afghánistánu nevedou, poslední informace pocházejí z roku 2015, tedy ještě z doby, kdy v zemi byla americká vojska. Podle těchto odhadů mohlo být v zemi až 3,5 milionu drogově závislých občanů.

Zatímco dříve se vláda snažila narkomany v desítkách center léčit (odvykacích míst bylo zhruba 180), současný režim v Afghánistánu je považuje za zločince. Objekt v Kandaháru sice oficiálně slouží jako edukační a rehabilitační centrum, narkomani v něm ale chodí s oholenou hlavou a žijí v žalostných podmínkách.

„Dochází sem učitelé. Pokud je léčba nemožná, pošleme je do nemocnice,“ tvrdí Tálibán.

Opium a Tálibán

Dva dny po loňském dobytí Kábulu mluvčí radikálů Zabihulláh Mudžáhid ujišťoval, že se z Afghánistánu nestane „narkostát“.

Jenže odolá Tálibán „dojné krávě“ jménem opium (drogy získávané ze šťávy nezralých makovic)? Americká CNN o tom pochybuje. Podle ní pěstování máku a výroba opia zaměstnává po celém Afghánistánu téměř 600 tisíc lidí.

Tagy:
drogy Afghánistán Tálibán opium vězení narkoman Kandahár

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama