Jak se žije Afgháncům pod vládou Tálibánu?
Afghánistán je opiová velmoc a dlouhodobě se potýká s řadou drogově závislých občanů. Podle odhadů v zemi žije až 3,5 milionu narkomanů. Pro takové teď radikální hnutí Tálibán zřídilo vězení v Kandaháru. Oficiálně prostory fungují jako edukační centrum, reportáž Rádia Svobodná Evropa ale vykresluje tamní podmínky docela jinak.
Dřív ve vězení v Kandaháru pykalo asi 2 500 zločinců. Většina z nich je ale už pryč. Tálibán je po loňském převratu propustil, na místě jich zůstalo zhruba 150. Vedle nich se teď v objektu pohybují podivní lidé s oholenou hlavu. Podle reportáže Rádia Svobodná Evropa má jít o narkomany, které Tálibán perzekvuje.
„Řada z nás žila dřív po hřbitovech. I ulice byly plné lidí jako my,“ sdělil jeden ze závislých pro kamery Svobodné Evropy. Oficiální údaje o narkomanech se v Afghánistánu nevedou, poslední informace pocházejí z roku 2015, tedy ještě z doby, kdy v zemi byla americká vojska. Podle těchto odhadů mohlo být v zemi až 3,5 milionu drogově závislých občanů.
Zatímco dříve se vláda snažila narkomany v desítkách center léčit (odvykacích míst bylo zhruba 180), současný režim v Afghánistánu je považuje za zločince. Objekt v Kandaháru sice oficiálně slouží jako edukační a rehabilitační centrum, narkomani v něm ale chodí s oholenou hlavou a žijí v žalostných podmínkách.
„Dochází sem učitelé. Pokud je léčba nemožná, pošleme je do nemocnice,“ tvrdí Tálibán.
Opium a Tálibán
Dva dny po loňském dobytí Kábulu mluvčí radikálů Zabihulláh Mudžáhid ujišťoval, že se z Afghánistánu nestane „narkostát“.
Jenže odolá Tálibán „dojné krávě“ jménem opium (drogy získávané ze šťávy nezralých makovic)? Americká CNN o tom pochybuje. Podle ní pěstování máku a výroba opia zaměstnává po celém Afghánistánu téměř 600 tisíc lidí.