reklama

Stovka aktivistů obsadila rypadlo ve Vršanech. Odpoledne všech 105 zajistila policie

Policie v sobotu odpoledne zajistila všech 105 aktivistů, kteří dopoledne vnikli do důlního prostoru uhelného lomu Vršany u Mostu. Řekla to policejní mluvčí Jana Slámová. V lomu zůstávají jen čtyři aktivistky, které ráno obsadily rypadlo. Jde o čtveřici žen z autonomní skupiny Vzpoura koťátek. Hodlají blokádu rypadla udržet po dobu několika dní. Aktivistky ráno obsadily skrývkový stroj, který byl v chodu. Těžba se musela zastavit.

reklama

Ekologičtí aktivisté chtěli vniknutím do lomu podle svého vyjádření nenásilně protestovat proti těžbě uhlí. Policisté je zadrželi, protože nereagovali na jejich výzvy, aby prostor opustili. „Byli zajištěni pro pravděpodobné neuposlechnutí výzvy úřední osoby, čímž se dopustili přestupku,“ uvedla Slámová.

Podle ní ověřují policisté totožnost všech zadržených. „Pokud poskytnou součinnost a prokážou totožnost, nebudou omezeni na svobodě. Předvedeme jen osoby, které odmítnou prokázat totožnost. Na nejbližší služebně provedeme nezbytné úkony k ověření totožnosti,“ dodala.

Protestují proti těžbě uhlí

Více než stovka ekologických aktivistů pronikla v pátek dopoledne do uhelného lomu Vršany u Mostu. Chtěli tam nenásilně protestovat proti těžbě uhlí.

„Zdá se, že obsazení těžebního stroje se stává pro jistou skupinu mladých lidí formou zábavy. Důrazně upozorňujeme, že rypadlo není uzpůsobeno k volnému pohybu nezodpovědných osob a pohyb na něm je velmi nebezpečný,“ řekla dopoledne Eva Maříková, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří.

Skrývkové rypadlo na východní straně povrchového dolu obsadily ještě dnes ráno čtyři aktivistky z autonomní skupiny Vzpoura koťátek. „Skupina lidí autonomně obsadila rypadlo v dole Vršany za účelem protestu proti těžbě a spalování uhlí, které se tady děje a které je podle našeho názoru nutno co nejdříve ukončit,“ uvedl mluvčí hnutí Limity jsme my Pavel Solanský.

Podle prohlášení aktivistek páteční akcí vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenským strukturám. „Tento konkrétní cíl byl zvolen, neboť právě na tuto skrývku má být v blízké době důl Vršany rozšířen, aby se zde posléze začalo těžit hnědé uhlí,“ uvedly.

Aktivisté obsadili rypadlo už ve středu

Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

K tématu

Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek se svou páteční akcí připojují k takzvanému akčnímu víkendu, který organizuje hnutí Limity jsme my. V pátek před elektrárnou Počerady na Lounsku se také odehrála demonstrace za rychlý konec spalování uhlí. Zúčastnilo se jí zhruba dvě stě lidí.

Demonstraci společně svolává 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.

K tématu

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama