CNN Prima News těžba

těžba

Výpis příspěvků ke štítku „těžba“

„Noví“ Vagnerovci: Posilují krize a podmaňují si Afriku. V ohrožení je i Evropa, říká expert

Smrt Jevgenije Prigožina neukončila ruské aktivity v Africe, pouze přešly od vagnerovců pod přímé vedení vlády. Ruský stát tak nadále podporuje a udržuje při moci vojenské režimy v několika zemích, výměnou za strategické suroviny. Kreml se zároveň snaží podmanit si v západní Africe těžební průmysl a vytlačit z něj západní hráče, což by mu mohlo umožnit energeticky vydírat Evropu. Na základě nové studie think tanku Royal United Services Institute (RUSI) a ruských vládních dokumentů o tom informovala stanice BBC.

CNN: Blíží se katastrofa v Amazonii. Plíce planety zkolabují už za 26 let, varují vědci

Studie brazilských vědců přišla s šokující předpovědí. Amazonský deštný prales dosáhne kritického bodu již v roce 2050, což bude mít zničující důsledky pro celý region i schopnost světa bojovat se změnou klimatu. Již nyní je Amazonie kvůli globálnímu oteplování sušší a teplejší, v důsledku lesních požárů a těžby dřeva produkuje více uhlíku, než pohlcuje.

Krvácení u Bachmutu i neúspěch protiofenzivy. Po druhém roce války má důvod k optimismu Putin

Válka na Ukrajině letos vstoupí do třetího roku. Mnozí experti přitom předvídali, že se v roce 2023 Ukrajincům podaří Rusy ještě více zatlačit. Zdá se, že tyto prognózy byly plané. Dokázali sice využít prohranou bitvu o město Bachmut tak, aby nechali v oblasti Rusy krvácet, ale nezvládli průlom do ruských linií, což přiznal i prezident Volodymyr Zelenskyj. Aktuálně se zdá, že víc důvodů k optimismu má jeho protějšek – ruský prezident Vladimir Putin.

Putin se mstí za sankce. Zabavil miliardové podíly západních firem v těžařských společnostech

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zabavit miliardové podíly rakouské firmy OMV a německé Wintershall Dea v projektech na těžbu plynu v arktické části Ruska. Jde o největší zabavení zahraničních aktiv v Rusku, napsala agentura Reuters. Podíly obou společností na ložisku Južno-Russkoje a na projektech Achimov mají přejít pod nově založené ruské firmy.

Tresty za pokračování těžby v dole Turów jdou proti polské ústavě, rozhodl soud

Finanční tresty, jež Polsku v souvislosti s pokračováním těžby v dole Turów nedaleko hranic s Českem a s fungováním disciplinární komory polského nejvyššího soudu uložil Soudní dvůr EU, jsou v rozporu s polskou ústavou. K takovému závěru dospěl v pondělí polský ústavní soud. Jeho verdikt podle agentury Reuters zostřuje letité spory mezi Evropskou komisí a Varšavou.

Kde skončili vagnerovci? Prigožinovi žoldnéřští pohrobci tvrdí vliv na černém kontinentu

Ruská žoldácká organizace Vagnerova skupina, kterou vedl oligarcha Jevgenij Prigožin, se smrtí svého šéfa nezmizela z povrchu zemského. Aktuálně posiluje své pozice ve Středoafrické republice, uvádí televize CNN ve své reportáži. Vagnerovci v zemi působí od roku 2018 a vytvořili si zde nejen centrum pro své africké operace, ale slouží jim jako „laboratoř“. Zkoušejí, co by mohli v jiným zemích činit.