reklama
CNN Prima News těžba

těžba

Výpis příspěvků ke štítku „těžba“

Čína, Portugalsko, Salvador: Tři odlišné přístupy vlád, které koketují s bitcoinem

Navzdory kolísající ceně se letos bitcoin probil do takového mainstreamu, že se principy této kryptoměny začínají zaobírat i jednotlivé státy světa. Zatímco Čína zaklekla těžaře a vyhání je pryč ze země, jinde bitcoinové nadšence vítají. Různé státy nastavují odlišné strategie a až čas ukáže, zda si negativním postojem nenechaly ujet vlak perspektivního sektoru.

Vulkanické peníze. Salvador přijal bitcoin za zákonné platidlo, těžit ho chce pomocí sopek

Středoamerický stát Salvador, kde žije kolem 6,5 milionu lidí, je první zemí světa, ve kterém se nejznámější kryptoměna bitcoin stala zákonným platidlem. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. Informovala o tom agentura Reuters. Prezident později napsal na Twitter, že jeho země zkoumá možnosti těžit bitcoin s využitím obnovitelné energie ze salvadorských sopek.

Poláci protestují za těžbu v Turówě. Hraniční přechod u Hrádku nad Nisou policie uzavřela

Česká policie uzavřela kvůli protestu na podporu těžby v hnědouhelném dolu Turów ve 14:15 vjezd do Polska u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Protest by měl trvat minimálně do 18:00, kolona vozidel pomalu jezdí mezi kruhovými objezdy v Kopačově (Kopaczowě) a Sieniawce nedaleko hranic. Provoz na hranici z české strany je zatím plynulý, bez front. Projíždějící auta posílají policisté zpět.

Zastavení těžby v dole Turów je nebezpečné, varuje polský premiér. Bude jednat s Českem

Polsko začne s Českou republikou jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl v pondělí polský premiére Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora EU tento důl okamžitě zavřít, Morawiecki ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. Polský předseda vlády podle agentury PAP také řekl, že Polsko předloží unijnímu soudu nové argumenty, a naznačil, že země teď nemá v úmyslu důl zavřít.

Polští horníci zablokovali hraniční přechod na Liberecku. Nesouhlasí s českou vládou

Zaměstnanci polského dolu Turów zablokovali na hodinu a půl hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Znemožněním průjezdu kamionů chtěli dát najevo svou nespokojenost s postupem české vlády, která na Polsko podala kvůli pokračování těžby v Turówě žalobu k mezinárodnímu soudu a žádá její okamžité zastavení. Desítky tisíc polských horníků se proto bojí o práci.

Polsko má rozhodnout o těžbě v Česku. Aktivisté se pověsili na rypadlo v dole Turów

Aktivisté z organizace Greenpeace obsadili jedno z obřích rypadel uhelného dolu Turów na česko-polské hranici. Upozorňují mimo jiné na to, že kvůli pokračující těžbě tisíce lidí v českém pohraničí na Liberecku přicházejí o zdroje pitné vody. Těžební společnost přitom žádá o možnost prohlubovat a rozšiřovat povrchový důl směrem k české hranici až do roku 2044.

reklama