Aktivisté z Greenpeace slezli z rypadla na Mostecku, zadržela je policie

Aktivisté z Greenpeace opustili rypadlo ve Vršanech (zdroj: Vršanské lomy)

Aktivisté z Greenpeace opustili rypadlo ve Vršanech

Osm protiuhelných aktivistek a aktivistů opustilo po více než dvou dnech rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu, stroj obsadili ve středu brzy ráno. Na místě je zadržela policie.

Aktivisté jsou podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlánkové podezřelí z přestupkového jednání. „Nyní ohledáme místo a vyčíslíme vzniklé škody, které budeme následně vymáhat,“ uvedla mluvčí Vršanských lomů Eva Maříková s tím, že rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

„Záměrem akce Greenpeace bylo poukázat na problematiku těžby a spalování uhlí a potřebu stanovit si rychlý plán na odstoupení od uhlí, který bude doprovázet podpora uhelných regionů a lidí pracujících dnes v uhelném průmyslu,“ říká mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení dále požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní „konec uhlí“. Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které „jedou na vývoz“ –⁠ například Chvaletice a Počerady.

Vršanské rypadlo obsadili aktivisté už loni

Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí těžební společnost. Ani tehdy nebylo třeba zastavovat těžbu, stroj byl také v plánované technologické odstávce.

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku.

Tagy: