reklama

Psí aktivity V.: Jak mohou psi pomáhat lidem? Ať už s psychikou nebo chovem ovcí

Canisterapie se využívá jak u dětí, dospělých tak seniorů

Dnes nás čeká poslední díl psích aktivit. Samozřejmě se se svými čtyřnohými parťáky můžete věnovat i mnoha dalším disciplínám. My jsme vám nastínili pouze pár možností. Chtěli jsme vás inspirovat k tomu, že existují i jiné možnosti jak trávit se svým psem čas. Nemusíte stále dokola chodit “jen“ na procházky. O víkendu, kdy budete mít více času, mu můžete čas zpestřit třeba tréninkem pozic na agility.

reklama

Dnes nás čeká poslední díl psích aktivit. Samozřejmě se se svými čtyřnohými parťáky můžete věnovat i mnoha dalším disciplínám. My jsme vám nastínili pouze pár možností. Chtěli jsme vás inspirovat k tomu, že existují i jiné možnosti jak trávit se svým psem čas. Nemusíte stále dokola chodit “jen“ na procházky. O víkendu, kdy budete mít více času, mu můžete čas zpestřit třeba tréninkem pozic na agility.

V tomto článku si řekneme něco o canisterapii a využití psů v oblasti práce s jinými zvířaty. Canisterapie se řadí do takzvané animoterapie (zooterapie). Jedná se o léčení lidí pomocí zvířat – hodně jednoduše. Všichni víme, že zvířata působí na člověka pozitivně a především psi. Také jsou společně s koňmi a kočkami jedni z nejznámějších “terapeutů“. Takto pomáhat ale může i prase, želva nebo králík.

Zpět k pejskům. Canisterapie přispívá k rozvoji hrubé a jemné motoriky, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvoj orientace v prostoru, nácvik koncentrace, rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou. Pomáhají ale i při rehabilitacích a relaxaci. Napomáhají k psychické a duševní rovnováze. Využít se dá u tělesně postižených, mentálně postižených, starých lidí, ale i zdravých lidí. Je jedno, jestli jde o dítě, nebo seniora. Navíc nepomáháte jen ostatním, ale páníček i pes se společně věnují činnosti, která je oba zabaví a jejich společný vztah významnou měrou posílí.

Canisterapie se dělí do čtyř skupin:

  • AAA - tzv. společenskou činnost, kdy je pes využíván k pozvednutí kvality života klientů např. návštěvy v domově důchodců
  • AAT - tzv. terapeutická činnost se záměrem podílet se na léčbě určitého typu postižení
  • AAE -  tzv. vzdělávání za pomoci psů, kde pedagogové využívají pozitivní vliv psů na žáky se specifickými potřebami nebo jako součást zážitkové výuky
  • AACR - krizová intervence za pomoci psů, při které zkušení a kvalifikovaní

Canisterapeuté pomáhají odbourávat stres u obětí katastrof či násilí a také záchranářů, které na nich pracují.
Představa o canisterapeutickém psu je, že musí jít o ovladatelné, submisivní, klidné zvíře, které bude trpělivě snášet vše, co na něj pán a klienti naloží. Za ideální rasu bývá považován labrador nebo zlatý retrívr. Plánované kurzy a další informace naleznete ZDE.

Práce s jinými zvířaty. Mezinárodní kynologická federace je mezinárodní organizace (FIC), která se zabývá plemeny psů a kynologií jako takovou. Ve své skupině číslo jedna zahrnuje FCI ovčácké, pastevecké a honácké psy. Důležité je si tyto pojmy rozlišit.

Ovčáčtí psi (př: border kolie), jak už jejich jméno naznačuje, slouží k práci především s ovcemi, kozami, ale třeba i drůbeží. Především řídí pohyb stáda. K těmto pracím se využívají psi spíše lehčí konstrukce, kteří se dobře pohybují.

Pastevecká plemena pak stáda hlídají před dravými šelmami či zloději. Tady už se jedná o psy většího vzrůstu a ostřejší povahy.

Nakonec tu máme honácké psy. Ti pomáhají s přeháněním velkého hospodářského dobytka. Nepoužívají se k pracím s ovcemi. Bývají podsadití, ale velice mrštní.

Momentálně může váš “hlídač“ absolvovat tyto druhy zkoušek:

  • Zkoušky vloh ovčáckého psa - ZVOP (slouží pro veřejné otestování vloh psa ještě před tím, než se u něj začne s důkladným výcvikem a než se bude moci zúčastnit vyšších zkoušek) ZVOP mohou absolvovat lidé se psy, kteří nemohou se psem pást (nemají ovce ani jiná hospodářská zvířata), aby mohli rozpoznat zda jejich pes má v sobě geneticky zakódované vlastnosti, které může přenášet na své potomstvo.
  • Zkoušky práce ovčáckého psa (ZPOP1, ZPOP2 ZPOP3)
  • Soutěží v ovládání ovčáckých psů (TRIAL)

Více informací ZDE.

Barbara Vávrová💓 a Českomoravská kynologická unie.

reklama
reklama

Školství

Prvňáčci v lavicích, šesťáci doma. Návrat do škol je chaotický, kritizuje opozice

Další hlavní zprávy

Startupy

V pomoci podnikům nezapomínejte na startupy, vyzývají vládu ekonomové

V pomoci podnikům nezapomínejte na startupy, vyzývají vládu ekonomové

Startup zdaleka není jen ikona přes víkend naprogramované aplikace na tapetě vašeho mobilního telefonu. Jde o jakoukoli mladou či nově vzniklou firmu, která našla díru na trhu a hodlá ji zaplnit. Startupy se vyznačují vysokou pružností a hrají rozhodující roli při překonávání ekonomické recese. Vláda by proto na ně neměla v těchto dnech zapomínat, vyplývá z nové studie institutu IDEA.

reklama
Vitamíny při sportu: Které vaše tělo nejvíc potřebuje?
Další vlna uvolňování: Otevřou se restaurace, hotely i zoo. Do škol se vrátí část žáků
reklama
reklama
Pohlreich: Demokracie končí v kuchyni. Restaurace neumí počítat, tak krachují

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Původní německé obce v Sudetech poznáme i 75 let po odsunu, říká vědec Mikula
Darkov ohniskem nákazy: Na Karvinsku se v pondělí neuvolní část restrikcí
Osm českých počítačových her, které nás proslavily po celém světě
Hliněné omítky mohou být i v paneláku. Co je přírodní stavitelství?
Jakub Michálek: Ministerstvo spravedlnosti činí některé kroky ve prospěch Agrofertu
Další články
reklama
reklama