reklama

Felinoterapie: mohou kočky opravdu léčit?

Zvířata mají pozitivní vliv na naši psychiku. Svědčí o tom například canisterapie – kontakt člověka a psa – nebo hipoterapie – kontakt člověka a koně. Tyto cizí názvy vás asi nijak nepřekvapí. Koně a psi jsou jedni z nejvyužívanějších zvířat k léčení hendikepů, psychických poruch, k rehabilitacím a mnoha dalším věcem. Jenže nejen oni mají léčivé účinky. Dalo by se říct, že pomoci může skoro každé zvíře.

reklama

Pokud máte psa a myslíte si, že je vhodný pro canisterapie, není nic jednoduššího než to zkusit. Na internetu je dnes mnoho organizací, které vás proškolí, abyste se mohli stát součástí canisterapeutického týmu. Nemusí ale „léčit“ jen psi.

Méně z nás už asi slyšelo o felinoterapii, tedy o léčení, kde se doktorem stává kočka. Většina veřejnosti si řekne: Kočky že by měly léčit? Ty svéhlavé potvory, které si přijdou, jen když se jim chce? Ano, přesně ty. Není na tom nic divného, vzhledem k tomu, že kočky nám dělají společnost už více než 4 tisíce let. V Egyptě a Orientu měly dokonce své paláce a po smrti se jim dostávalo stejné pocty jako lidem. Jejich idylický život ale přerušila doba inkvizice, kdy byly, hlavně ty černé, ve velkém upalovány. Později nato se zase staly vítanými partnery na dlouhých plavbách. Ať si každý věří, čemu chce, ale my, kteří kočky doma máme, víme, že kouzelné léčitelské schopnosti prostě mají. A toho se rozhodla využít právě felinoterapie.

V našem pořadu Prima Mazlíček jste mohli vidět reportáž o canisterapii i o paní Tauberové, která zachraňuje kočky z ulice a s některými z nich pak léčí. Nepomáhá jen nemocným nebo lidem v seniorcentrech, ale třeba i dětem, které mají vadu řeči.

Kočka napomáhá nejen rychlejšímu léčení jedince, ale už pouhá její přítomnost nás uklidňuje. Umí zútulnit prostor, ve kterém se nacházíme. Nejčastěji se používá v pečovatelských domech, nemocnicích nebo i školkách. ‚Moje babička je v pečovatelském domě, protože potřebuje 24hodinovou péči. A i když kočky nikdy neměla ráda, je na ní vidět, jak jí jejich přítomnost pomáhá,‘ potvrdila mi kolegyně. Felinoterapie má výborné výsledky i v nemocnicích. Například onkologicky nemocné děti, které jsou dlouhodobě hospitalizované, velice vítají kočičí přítomnost. Prostředí je pro ně stereotypní, nechtějí spolupracovat, jsou v depresích. Jakmile se objeví kočičí kamarád, rázem je vše jinak, jsou nadšené, můžou se s nimi mazlit nebo jim svěřit svá tajná přání. 
Navíc server BBC přišel s odhalením, že podle výzkumu lidé vlastnící kočky mají nižší riziko vzniku smrtelného srdečního záchvatu. Výzkum byl prováděn na 4 500 lidech a ukázal 40% pravděpodobnost. Mít kočičku v domácnosti totiž snižuje pocity úzkosti a stresu.
Také se věří, že jejich vrnění nás dokáže léčit. Kočky si většinou lehají na místo, které nás bolí, předou a ohřívají ho, tím bolest ustává. A jejich předení a vytahování drápků na nás působí stejně jako jehličky při akupunktuře. Kočičí vlastníci také podle statistik chodí k lékařům až 5x méně.

O tom, co je felinoterapie a proč lidem tak pomáhá, mluví ve videu🎥 naše ambasadorka, majitelka útulku v Chocni a velká...

Posted by Fitmin.cz on Thursday, September 26, 2019

Na plemeni kočky podle odborníků u felinoterapie nezáleží. Hlavní je, aby bylo zvíře v pohodě a nebylo ve stresu, musí si přítomnost lidí užívat. 
„Jsou ale i případy, kdy kočky léčit nemohou, a to například na infekčním oddělení. Tam k dětem dochází místo kočky 110 let stará želva nebo papoušek,“ potvrdila on-line magazínu Moje zdraví ředitelka mateřské školy při Dětské nemocnici v Brně PaedDr. Jana Stěničková.

K terapiím se používají ale i hospodářská zvířata – kozy, ovce, krávy, oslíci. Například prasata jsou velice oblíbená. Každý z nás už ví, že prase je inteligentnější než pes nebo kočka, jejich inteligence je srovnatelná s 3–5letým dítětem. Ale navíc je hypoalergenní.

Když bychom to ale shrnuli, tak vlastně má na člověka pozitivní vliv každé zvíře a život v jeho přítomnosti je prostě hezčí. Potvrdit to mohou i pacienti Thomayerovy nemocnice v Praze v Krči, kterým jejich hospitalizace zpříjemňuje stádo muflonů.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama