Felinoterapie: mohou kočky opravdu léčit?

Zvířata mají pozitivní vliv na naši psychiku. Svědčí o tom například canisterapie – kontakt člověka a psa – nebo hipoterapie – kontakt člověka a koně. Tyto cizí názvy vás asi nijak nepřekvapí. Koně a psi jsou jedni z nejvyužívanějších zvířat k léčení hendikepů, psychických poruch, k rehabilitacím a mnoha dalším věcem. Jenže nejen oni mají léčivé účinky. Dalo by se říct, že pomoci může skoro každé zvíře.

Pokud máte psa a myslíte si, že je vhodný pro canisterapie, není nic jednoduššího než to zkusit. Na internetu je dnes mnoho organizací, které vás proškolí, abyste se mohli stát součástí canisterapeutického týmu. Nemusí ale „léčit“ jen psi.

Méně z nás už asi slyšelo o felinoterapii, tedy o léčení, kde se doktorem stává kočka. Většina veřejnosti si řekne: Kočky že by měly léčit? Ty svéhlavé potvory, které si přijdou, jen když se jim chce? Ano, přesně ty. Není na tom nic divného, vzhledem k tomu, že kočky nám dělají společnost už více než 4 tisíce let. V Egyptě a Orientu měly dokonce své paláce a po smrti se jim dostávalo stejné pocty jako lidem. Jejich idylický život ale přerušila doba inkvizice, kdy byly, hlavně ty černé, ve velkém upalovány. Později nato se zase staly vítanými partnery na dlouhých plavbách. Ať si každý věří, čemu chce, ale my, kteří kočky doma máme, víme, že kouzelné léčitelské schopnosti prostě mají. A toho se rozhodla využít právě felinoterapie.

V našem pořadu Prima Mazlíček jste mohli vidět reportáž o canisterapii i o paní Tauberové, která zachraňuje kočky z ulice a s některými z nich pak léčí. Nepomáhá jen nemocným nebo lidem v seniorcentrech, ale třeba i dětem, které mají vadu řeči.

Kočka napomáhá nejen rychlejšímu léčení jedince, ale už pouhá její přítomnost nás uklidňuje. Umí zútulnit prostor, ve kterém se nacházíme. Nejčastěji se používá v pečovatelských domech, nemocnicích nebo i školkách. ‚Moje babička je v pečovatelském domě, protože potřebuje 24hodinovou péči. A i když kočky nikdy neměla ráda, je na ní vidět, jak jí jejich přítomnost pomáhá,‘ potvrdila mi kolegyně. Felinoterapie má výborné výsledky i v nemocnicích. Například onkologicky nemocné děti, které jsou dlouhodobě hospitalizované, velice vítají kočičí přítomnost. Prostředí je pro ně stereotypní, nechtějí spolupracovat, jsou v depresích. Jakmile se objeví kočičí kamarád, rázem je vše jinak, jsou nadšené, můžou se s nimi mazlit nebo jim svěřit svá tajná přání. 
Navíc server BBC přišel s odhalením, že podle výzkumu lidé vlastnící kočky mají nižší riziko vzniku smrtelného srdečního záchvatu. Výzkum byl prováděn na 4 500 lidech a ukázal 40% pravděpodobnost. Mít kočičku v domácnosti totiž snižuje pocity úzkosti a stresu.
Také se věří, že jejich vrnění nás dokáže léčit. Kočky si většinou lehají na místo, které nás bolí, předou a ohřívají ho, tím bolest ustává. A jejich předení a vytahování drápků na nás působí stejně jako jehličky při akupunktuře. Kočičí vlastníci také podle statistik chodí k lékařům až 5x méně.

O tom, co je felinoterapie a proč lidem tak pomáhá, mluví ve videu🎥 naše ambasadorka, majitelka útulku v Chocni a velká...

Posted by Fitmin.cz on Thursday, September 26, 2019

Na plemeni kočky podle odborníků u felinoterapie nezáleží. Hlavní je, aby bylo zvíře v pohodě a nebylo ve stresu, musí si přítomnost lidí užívat. 
„Jsou ale i případy, kdy kočky léčit nemohou, a to například na infekčním oddělení. Tam k dětem dochází místo kočky 110 let stará želva nebo papoušek,“ potvrdila on-line magazínu Moje zdraví ředitelka mateřské školy při Dětské nemocnici v Brně PaedDr. Jana Stěničková.

K terapiím se používají ale i hospodářská zvířata – kozy, ovce, krávy, oslíci. Například prasata jsou velice oblíbená. Každý z nás už ví, že prase je inteligentnější než pes nebo kočka, jejich inteligence je srovnatelná s 3–5letým dítětem. Ale navíc je hypoalergenní.

Když bychom to ale shrnuli, tak vlastně má na člověka pozitivní vliv každé zvíře a život v jeho přítomnosti je prostě hezčí. Potvrdit to mohou i pacienti Thomayerovy nemocnice v Praze v Krči, kterým jejich hospitalizace zpříjemňuje stádo muflonů.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:54

Poradce Zelenského: Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti k výbuchům na Krymu

00:25

Co bude znamenat pro Českou republiku přerušení dodávek z ropovodu Družba, o kterém v úterý informovala ruská média?

00:03

Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů, tvrdí Rusové. V čem jsou unikátní?

23:29

Zelenskyj: Ruská válka proti Ukrajině a proti celé svobodné Evropě začala na Krymu a má skončit na Krymu

Záběry paniky na Krymu. Lidé po překvapivém výbuchu ruské základny zmateně pobíhali po pláži

Média i svědci ohlásili obrovský výbuch na Krymu. Mělo se tak stát na ruské letecké základně Novofedorivka u města Saki, které leží zhruba 200 kilometrů od fronty. Podle tamní loutkové vlády si exploze vyžádala jedno úmrtí z řad civilistů a sedm zraněných včetně dvou dětí. Záběry z výbuchu lidé sdílejí na sociálních sítích. Příčiny dosud nejsou známé a spekulace o možném ukrajinském útoku zůstávají nepotvrzeny.

Krutý osud Laurinky. Matka se v těhotenství bila do břicha, postižené dítě rodiče nezajímá

Start do života měla Laurinka obzvlášť těžký. Narodila se ve 25. týdnu těhotenství, kdy vážila pouhých 610 gramů. V nemocnici strávila více než pět měsíců, kde bojovala o život. Rodiče se však o malou dívku nezajímají – je postižená. Péče se proto ujala nemocná babička s manželem, kterým není osud bojovnice lhostejný. Veřejnost prosí o pomoc.

Živě
ON-LINE: Mohutná exploze na krymské základně. Rusko hlásí jedno úmrtí a sedm zraněných

Média i svědci ohlásili obrovský výbuch na Krymu. Mělo se tak stát na ruské letecké základně Novofedorivka u města Saki, které leží zhruba 200 kilometrů od fronty. Podle tamní loutkové vlády si exploze vyžádala jednoho mrtvého z řad civilistů a sedm zraněných včetně dvou dětí. Ruská agentura RIA Novosti tvrdí, že byly Ruskem zastaveny tranzitní dodávky jižní větví ropovodu Družba do Maďarska, České republiky a na Slovensko.

Hvězda akčních filmů Segal navštívil proruské separatisty i místo masakru zajatých Ukrajinců

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, krerý je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského prezidenta Vladimira Putina, navštívil separatisty ovládanou část regionu Donbas na východě Ukrajiny a mimo jiné vězení Olenivka, kde nedávno přišla o život více než padesátka ukrajinských válečných zajatců. O Seagalově návštěvě referovala ruská a následně i ukrajinská média.

Hokejová dvacítka zahájila MS v Edmontonu vítězně. Čeští mladíci zdolali Slováky 5:4

Česká hokejová dvacítka vstoupila do odloženého mistrovství světa v Edmontonu výhrou nad Slovenskem 5:4. Svěřenci trenéra Radima Rulíka sice prohrávali po první třetině 0:2, ale otočili stav na 4:2. Soupeř ještě dokázal vyrovnat, ale v čase 58:10 rozhodl útočník Gabriel Szturc. Další duel v základní skupině A čeká český výběr ve čtvrtek od 20:00 SELČ proti Finsku.

Genderová válka mezi Piráty a lidovci: Pohádali se kvůli ženám v hromadné dopravě

I když jsou Piráti a lidovci od prosince součástí vládní pětikoalice, setrvání v kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) jim nebrání v častých hádkách a provokacích ve veřejném prostoru. V jedné z posledních takových přestřelek figurovala senátorka Adéla Šípová (za Piráty) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Spor odstartovalo tvrzení členky horní komory Parlamentu, že převaha žen v hromadné dopravě je prý důkazem pro nutnost většího zastoupení ženského pohlaví v české politice.

Záhadný únos a vražda dětské královny krásy: Průlom v případu je po 27 letech na spadnutí

Malá Miss, šestiletá JonBenét Ramseyová, byla úspěšnou dětskou královnou krásy. Až do 26. prosince 1996, kdy její rodiče zavolali na policii s tím, že jejich dcera byla unesena. Následně ji nalezli mrtvou. Nyní, když by malá miss slavila své 32. narozeniny, by se její vražda mohla objasnit. O případu informovala americká televize Fox News.

Domácí zpravodajství