Felinoterapie: mohou kočky opravdu léčit?

Vysoké teploty jsou náročné i pro zvířata

Prima Mazlíček: Canisterapie a felinoterapie

Zvířata mají pozitivní vliv na naši psychiku. Svědčí o tom například canisterapie – kontakt člověka a psa – nebo hipoterapie – kontakt člověka a koně. Tyto cizí názvy vás asi nijak nepřekvapí. Koně a psi jsou jedni z nejvyužívanějších zvířat k léčení hendikepů, psychických poruch, k rehabilitacím a mnoha dalším věcem. Jenže nejen oni mají léčivé účinky. Dalo by se říct, že pomoci může skoro každé zvíře.

Pokud máte psa a myslíte si, že je vhodný pro canisterapii, není nic jednoduššího než to zkusit. Na internetu je dnes mnoho organizací, které vás proškolí, abyste se mohli stát součástí canisterapeutického týmu. Nemusí ale „léčit“ jen psi.

Léčení kočkou

Méně z nás už asi slyšelo o felinoterapii, tedy o léčení, kde se doktorem stává kočka. Většina veřejnosti si řekne: Kočky že by měly léčit? Ty svéhlavé potvory, které si přijdou, jen když se jim chce? Ano, přesně ty. Není na tom nic divného, vzhledem k tomu, že kočky nám dělají společnost už více než 4 tisíce let. V Egyptě a Orientu měly dokonce své paláce a po smrti se jim dostávalo stejné pocty jako lidem. Jejich idylický život ale přerušila doba inkvizice, kdy byly, hlavně ty černé, ve velkém upalovány. Později se staly vítanými partnery na dlouhých plavbách. Ať si každý věří, čemu chce, ale my, kteří kočky doma máme, víme, že kouzelné léčitelské schopnosti prostě mají. A toho se rozhodla využít právě felinoterapie.

V našem pořadu Prima Mazlíček jste mohli vidět reportáž o canisterapii i o paní Tauberové, která zachraňuje kočky z ulice a s některými z nich pak léčí lidi. Nepomáhá jen nemocným nebo lidem v seniorcentrech, ale třeba i dětem, které mají vadu řeči.

V nemocnicích, u seniorů, ale i jako pozorní posluchači

Kočka napomáhá nejen rychlejšímu léčení jedince, ale už pouhá její přítomnost nás uklidňuje. Umí zútulnit prostor, ve kterém se nacházíme. Nejčastěji se používá v pečovatelských domech, nemocnicích nebo i školkách.

„Moje babička je v pečovatelském domě, protože potřebuje 24hodinovou péči. A i když kočky nikdy neměla ráda, je na ní vidět, jak jí jejich přítomnost pomáhá,“ potvrdila mi kolegyně.

Felinoterapie má výborné výsledky i v nemocnicích. Například onkologicky nemocné děti, které jsou dlouhodobě hospitalizované, velice vítají kočičí přítomnost. Prostředí je pro ně stereotypní, nechtějí spolupracovat, jsou v depresích. Jakmile se objeví kočičí kamarád, rázem je vše jinak, jsou nadšené, můžou se s nimi mazlit nebo jim svěřit svá tajná přání.

Server BBC přišel s odhalením, že podle výzkumu lidé vlastnící kočky mají nižší riziko vzniku smrtelného srdečního záchvatu. Výzkum byl prováděn na 4 500 lidech a ukázal 40% pravděpodobnost. Mít kočičku v domácnosti totiž snižuje pocity úzkosti a stresu. Také se věří, že jejich vrnění nás dokáže léčit. Kočky si většinou lehají na místo, které nás bolí, předou a ohřívají ho, tím bolest ustává. A jejich předení a vytahování drápků na nás působí stejně jako jehličky při akupunktuře. Kočičí vlastníci také podle statistik chodí k lékařům až 5x méně.

O tom, co je felinoterapie a proč lidem tak pomáhá, mluví ve videu🎥 naše ambasadorka, majitelka útulku v Chocni a velká...

Posted by Fitmin.cz on Thursday, September 26, 2019

Léčí i želvy nebo papoušci

Na plemeni kočky podle odborníků u felinoterapie nezáleží. Hlavní je, aby bylo zvíře v pohodě a nebylo ve stresu, musí si přítomnost lidí užívat.

„Jsou ale i případy, kdy kočky léčit nemohou, a to například na infekčním oddělení. Tam k dětem dochází místo kočky 110 let stará želva nebo papoušek,“ potvrdila on-line magazínu Moje zdraví ředitelka mateřské školy při Dětské nemocnici v Brně PaedDr. Jana Stěničková.

V Praze chodí za seniory třeba i holubi. Není se čemu divit, vždyť právě starší lidé bývají jejich zachránci v parcích, když tráví svá odpoledne tím, že je krmí. Zachránění holubi z orgnizace Holubi v nouzi jim pak na oplátku zpestřují dny v domovech pro seniory.

Dnes jsme byli s holoubkama v Domově pro seniory na Praze 10. 🕊 Bylo to moc milé setkání. Pověděli jsme si o historii,...

Posted by Holubi v nouzi z.s. on Thursday, August 10, 2023

K terapiím se používají ale i hospodářská zvířata – kozy, ovce, krávy, oslíci. Například prasata jsou velice oblíbená. Každý z nás už ví, že prase je inteligentnější než pes nebo kočka, jejich inteligence je srovnatelná s 3–5letým dítětem. Ale navíc je hypoalergenní.

Když bychom to ale shrnuli, tak vlastně má na člověka pozitivní vliv každé zvíře a život v jeho přítomnosti je prostě hezčí. Potvrdit to mohou i pacienti Thomayerovy nemocnice v Praze v Krči, kterým jejich hospitalizace zpříjemňuje stádo muflonů.

Prase jako terapeut: Když dětem pomáhá 300 kilo lásky

Hlavním hrdinou šestého dílu seriálu LÁSKA JAKO PRASE je prasinka Mášenka. Pomáhá totiž dětem. Spolu se svou majitelkou Ludmilou Rohelovou provádí terapie u dětí s autismem, ADHD nebo třeba u takových, kteří jsou příliš uzavření či mají fyzický hendikep. Původně jezdily děti na ranč kvůli koním. Ale Mášenka děti miluje a tak se objevila všude, kde zrovna byly. A ony ji samy a rády vyměnily za koně. Takže netrvalo dlouho a stala se mistryní oboru.

Tagy: