Je tu další díl psích aktivit. Momentálně se zaměříme na mushing a pulling. Tedy dva sporty, které jsou inspirovány dobou zlaté horečky na Aljašce.
Pulling - závody psů v tahu břemen
Ochránci zvířat teď určitě šílí, že se jedná o týrání zvířat. Ale není tomu tak. Vše záleží jen a pouze na rozpoložaní samotném psovi. Závodů se účastní různé druhy plemen. U nás hlavně aljašští malamuti, sibiřské husky, grónští psi a občas i samojedi. Vidět můžete ale i německého ovčáka, dobrmana, Pitbula nebo Newfounlanda. Soutěží se odděleni psi a fenky a samozřejmě jsou rozděleni i podle váhy. Psi do 28 kg, 28-40 kg, nad 40 kg, feny do 23 kg, od 23 do 31 kg, nad 31 kg.
A teď přímo k jádru. Psi mají za úkol roztáhnout vozík se zátěží a táhnout ho po trase 6-10 metrů, podle závodu. K vozíku je připoután provazem (2 m) za kšíry, tah za obojek je přísně zakázán. Vozík táhne buď po asfaltu, nebo po kolejnicích. Setkat se můžeme i se zimním pullingem, kde pejsci pochopitelně táhnou sáně. Na jeden pokus má zvíře 90 sekund. Celý závod probíhá tak, že majitel svého psa připne k lanu a odejde za cílovou čáru. Jakmile se závod odstartuje svého svěřence, přivolává.Je zakázáno používat biče nebo psa lákat na háravou fenu. Po celou dobu závodu se ani nesmí páníček psa dotknout, pouze pokud se pes zamotá do provazu. Jakmile pes překročí cílovou čáru, dostane od majitele odměnu a může jít odpočívat. Jeho pán pak bedlivě sleduje, jak si vedou ostatní závodníci a musí zvážit, zda svého čtyřnohého parťáka pošle hned do dalšího kola závodu, nebo ho nechá odpočívat. V každém kole se přidává na nákladu (30-60kg). Vítězí pes, který utáhne nejvyšší náklad. Pokud je remíza, záleží na čase. Více informací najdete ZDE.
Mushing - závody psů v psím spřežení
Konkrétně dva a více psů v postrojích táhnou svého – mašéra na speciálních saních, nebo na řiditelném vozíku. Tato disciplína pochází ze zemí celoročně pokrytých sněhem, kde se psi využívali k přepravě lidí a tahu nákladů. K znovuobjevení tažných psů došlo na počátku dvacátého století v období zlaté horečky na Aljašce. A v této době se začínají i organizovat první závody a postupně vzniká sport psích spřežení- mushing.
U nás a v Evropě se tento sport začal rozvíjet v 80. letech a využívali se k němu čistokrevní psí severského původu, takže podobná plemena, která jsem zmínila v první disciplíně. Nezůstalo se ale u nich dlouho a začali se využívat i kříženci. Vznikly tak dvě kategorie: uzavřená kategorie pouze pro severské saňové psy s průkazem původu a kategorie otevřená, přístupná pro všechna další plemena.
Samotné postavení psů ve spřežení má své zákonitosti. Ve předu je takzvaný vedoucí pes – nejinteligentnější ze smečky, za ním či vedle něho slabší a starší a nakonec běží mladí a silní jedinci. Pokud byste se rádi mushingu věnovali, tak nesmíte váhat, trénink psů začíná v jejich dvou měsících. Více informací najdete ZDE.