Al-Káida zveřejnila 11. září video se svým vůdcem. Měl přitom být rok po smrti

Vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí na videu z roku 2012

Al-Káida zveřejnila na 11. září vzkaz svého velitele

V den výročí teroristických útoků na Dvojčata zveřejnila al-Káida hodinové video, ve kterém řeční šéf této radikální islamistické organizace Ajmán Zavahrí. Ten přitom podle některých zdrojů má být už téměř rok po smrti.

Někdo se možná během 20letého výročí teroristických útoků z 11. září obával dalšího úderu radikálů. K němu naštěstí nedošlo. Přesto militantní islamistická organizace al-Káida, která útok na Dvojčata a Pentagon po přelomu milénia zorganizovala, nepřešla pietní sobotu mlčením.

Prostřednictvím média As Sahab publikovala video se svým vůdcem Ajmánem Zavahrím. Interpolem uznaný terorista v něm mluvil například o stahování amerických vojáků z Afghánistánu či o snaze zabránit tomu, aby se z izraelského Jeruzaléma stalo ryze židovské město.

Zavahrí také zmínil lednový teroristický útok na ruské základně v Sýrii, který spáchala organizace Hurras al-Din (Organizace ochránců náboženství) přidružená k al-Káidě.

Po zveřejnění videa zavládl mezi tajnými službami i zahraničními médii zmatek. Vůdce al-Káidy, který převzal teroristické žezlo po zabitém Usámovi bin Ládinovi, měl být totiž mrtvý. Už loni v říjnu se začaly šířit zvěsti o tom, že Zavahrí zemřel.

Americká nevládní organizace SITE Intelligence Group, která stopuje internetové aktivity teroristů a dalších radikálů, se proto domnívá, že video mohlo být předtočené. Zavahrí ve vzkazu sice mluví o stahování amerických vojáků z Afghánistánu, nezmiňuje už ale tamní převrat a vítězství Tálibánu.

„To znamená, že může být opravdu po smrti. Možná zemřel někdy po letošním lednu,“ napsala na Twitter ředitelka SITE Intelligence Group.

Přesto zveřejněné video al-Káidy zažehlo obavy, že se po odchodu amerických vojsk z Afghánistánu stane tato země znovu doupětem teroristů. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl i americký ministr obrany Lloyd Austin.

Tagy: