reklama

Al-Káida zveřejnila 11. září video se svým vůdcem. Měl přitom být rok po smrti

V den výročí teroristických útoků na Dvojčata zveřejnila al-Káida hodinové video, ve kterém řeční šéf této radikální islamistické organizace Ajmán Zavahrí. Ten přitom podle některých zdrojů má být už téměř rok po smrti.

reklama

Někdo se možná během 20letého výročí teroristických útoků z 11. září obával dalšího úderu radikálů. K němu naštěstí nedošlo. Přesto militantní islamistická organizace al-Káida, která útok na Dvojčata a Pentagon po přelomu milénia zorganizovala, nepřešla pietní sobotu mlčením.

Prostřednictvím média As Sahab publikovala video se svým vůdcem Ajmánem Zavahrím. Interpolem uznaný terorista v něm mluvil například o stahování amerických vojáků z Afghánistánu či o snaze zabránit tomu, aby se z izraelského Jeruzaléma stalo ryze židovské město.

Zavahrí také zmínil lednový teroristický útok na ruské základně v Sýrii, který spáchala organizace Hurras al-Din (Organizace ochránců náboženství) přidružená k al-Káidě.

Po zveřejnění videa zavládl mezi tajnými službami i zahraničními médii zmatek. Vůdce al-Káidy, který převzal teroristické žezlo po zabitém Usámovi bin Ládinovi, měl být totiž mrtvý. Už loni v říjnu se začaly šířit zvěsti o tom, že Zavahrí zemřel.

Americká nevládní organizace SITE Intelligence Group, která stopuje internetové aktivity teroristů a dalších radikálů, se proto domnívá, že video mohlo být předtočené. Zavahrí ve vzkazu sice mluví o stahování amerických vojáků z Afghánistánu, nezmiňuje už ale tamní převrat a vítězství Tálibánu.

„To znamená, že může být opravdu po smrti. Možná zemřel někdy po letošním lednu,“ napsala na Twitter ředitelka SITE Intelligence Group.

Přesto zveřejněné video al-Káidy zažehlo obavy, že se po odchodu amerických vojsk z Afghánistánu stane tato země znovu doupětem teroristů. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl i americký ministr obrany Lloyd Austin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama