Hrůzy 11. září minutu po minutě: Co předcházelo tragédii, která změnila celý svět?

Zpočátku to byl naprosto obyčejný pracovní den, během několika hodin se proměnil v symbol utrpení, bolesti a zkázy. Teroristické útoky hnutí Al-Káida v USA 11. září 2001 si vyžádaly přesně 2 977 obětí, zahynulo i devatenáct útočníků. Jak tragické úterý přesně před dvaceti lety probíhalo?

 • 5:45

Hned z rána devatenáct teroristů unáší čtveřici dopravních letadel. Přesně v 5:45 prochází bezpečnostní letištní kontrolou Mohamed Atta a Abdul Aziz al-Omari. Nastupují do příměstského letu na Loganovo mezinárodní letiště v Bostonu. Zde se k nim připojují další tři únosci. Detektor kovu se sice rozezvučí, žádné zbraně však kontroloři u mužů neobjeví, a tak pokračují k letadlu. S ukrytými zbraněmi (na sobě či v příručních zavazadlech) nastupují na let 11 společnosti American Airlines.

 • 6:00

11. září je dnem primárních voleb ve městě New York. V 6:00 se otevírají volební místnosti, ve kterých mohou lidé zvolit starostu, veřejného obhájce či kontrolora.

 • 7:49

Z Bostonu startuje let 11 společnosti American Airlines. Na palubě je jedenáct členů posádky, 76 cestujících a pět únosců. Stroj je naplněn 76 400 kily paliva pro transkontinentální let do Los Angeles.

 • 8:15

O necelou půlhodinu později startuje let 175 taktéž z Bostonu do Los Angeles. Na palubě je devět členů posádky, 51 cestujících a pět únosců. Stroj je naplněn 76 000 kily paliva.

 • 8:19

Něco je špatně. Letuška letu 11 Betty Ann Ongová upozorňuje pozemní personál American Airlines, že byl let do Los Angeles unesen. Do pilotní kabiny se není možné dostat. Ongová v 25minutovém hovoru pomocí palubního telefonu předává podrobné informace. „Pilotní kabina neodpovídá. Někoho pobodali v obchodní třídě. Nevím, myslím, že nás unesli,“ hlásí letuška. Pravděpodobně první obětí útoků z 11. září se stává pobodaný matematik Daniel M. Lewin.

 • 8:20

Z mezinárodního letiště Washington Dulles startuje let 77 společnosti American Airlines na trase do Los Angeles. Na palubě je šest členů posádky, 53 cestujících a pět únosců. Letadlo je naloženo 49 900 kily paliva.

 • 8:21

Dvě minuty po telefonátu letušky Ongové z letu 11 únosci vypínají odpovídač letadla – zařízení, které umožňuje řízení letového provozu identifikovat a sledovat dráhu letu. Úřady American Airlines mezitím předávají podrobnosti operačnímu středisku v Texasu.

Varování jen minuty před únosem

 • 8:24

Únosce Mohamed Atta se snaží komunikovat s cestujícími letu 11, stiskne však špatné tlačítko a vysílání míří do řízení letového provozu. Na útoky tak upozorňuje dispečery. „Zůstaňte potichu a budete v pořádku. Vracíme se na letiště, nepokoušejte se dělat hloupé pohyby,“ tvrdí Atta. Jedno z těchto hlášení zachytil i pilot letu 175 Victor J. Saraciny jen pár minut před tím, než bylo uneseno jeho letadlo.

 • 8:30

Ve Světovém obchodním centru začíná klasický pracovní den. Kromě charakteristických Dvojčat komplex zahrnoval i hotel (3 World Trade Center), čtyři kancelářské budovy (4, 5, 6 a 7 World Trade Center), nákupní centrum, restaurace, veřejné náměstí a hlavní dopravní uzel. Na 11. září jsou ve Světovém obchodním centru naplánované další akce, například zasedání Mírových sborů.

 • 8:32

Po několika neúspěšných spojeních letuška letu 11 Madeline Amy Sweeneyová hlásí informace o únosu svému příteli, manažerovi bostonského Loganova mezinárodního letiště. Během přibližně dvanácti minut poskytne klíčové informace o únosu, včetně popisu pachatelů.

 • 8:37

Poté, co bostonské středisko řízení letového provozu uslyší vysílání únosce Mohamada Atty z letu 11, zalarmuje severovýchodní sektor protivzdušné obrany amerických vzdušných sil. To v reakci mobilizuje letouny Národní letecké gardy na letecké základně Otis ve Falmouthu, aby identifikovaly a sledovaly únosce letu 11.

 • 8:42

Let 93 společnosti United Airlines, který měl podle plánu startovat na mezinárodním letišti Newark jen několik minut po ostatních unesených strojích, se mírně opozdil. Na palubě letadla směřujícího do San Francisca, které je naplněno 48 700 kily paliva, je sedm členů posádky, 33 cestujících a čtyři únosci.

 • 8:46

Pět únosců naráží letem American Airlines číslo 11 do 93. až 99. patra Světového obchodního centra – Severní věže. 76 cestujících a 11 členů posádky na palubě a stovky lidí uvnitř budovy jsou na místě zabiti. Náraz přeruší všechna tři nouzová schodiště a uvězní stovky lidí nad 91. patrem. Budovy Dvojčat mají 110 pater.

Bezprostředně po nárazu jsou zmobilizování záchranáři a začíná evakuace severní věže. Velitel Joseph Pfeifer nařizuje dispečinku newyorských hasičů vyhlásit druhý stupeň poplachu, po cestě na místo vyhlašuje třetí stupeň. Vozy záchranářů parkují v sousedství severní věže.

 • 8:50

Při návštěvě základní školy v Sarasotě na Floridě je americký prezident George W. Bush informován, že do severní věže narazilo malé letadlo. Bush a jeho poradci předpokládají, že se jedná o tragickou nehodu.

 • 8:55

„Budova dvě je zabezpečena. Není třeba evakuace. K návratu do své kanceláře můžete použít vstupní dveře a výtahy. Opakuji, budova dvě je bezpečná,“ hlásí prostřednictvím veřejného rozhlasu v Jižní věži zaměstnanec požární ochrany.

Spojení s nejbližšími

 • 8:59

Jen o pár minut později vydává seržant Al DeVona rozkaz k zahájení evakuace obou věží. O minutu později kapitán z policejního oddělení Port Authority, Anthony Whitaker rozšiřuje rozkaz na všechny civilisty v komplexu Světového obchodního centra.

 • 9:00

Cestující letu 175 Garnet Ace Bailey (bývalý profesionální hokejista), Peter Burton Hanson (prodejce) a Brian David Sweeney (letecký poručík amerického námořnictva) se dovolali svým blízkým. „Jules, tady Brian. Letadlo, ve kterém jsem, bylo uneseno. Jestli to nepůjde dobře, a vypadá to tak, tak chci, aby jsi věděla, že tě miluju. Doufám, že ti zavolám, zlato,“ vzkázal Sweeney.

 • 9:02

Situace se změnila. „Pokud to podmínky na vašem patře vyžadují, můžete zahájit spořádanou evakuaci,“ hlásí veřejným rozhlasem pracovník v Jižní věži.

 • 9:03

Pět únosců naráží strojem United Airlines letu 175 do 77. až 85. patra Světového obchodního centra – Jižní věže. Při nárazu umírá 51 cestujících a devět členů posádky na palubě letadla a neznámý počet lidí uvnitř budovy. Náraz znemožnil průchod dvěma ze tří nouzových schodišť, přerušil většinu výtahových lan v této oblasti. Mnoho lidí zůstává uvězněno nad zónou nárazu a uvnitř výtahových vozů.

Krátce po nárazů někteří pracovníci v budově skáčou a padají z oken. Stejný pohled se naskytuje i u Severní věže. Tímto způsobem umírá odhadem od 50 do více než 200 osob.

 • 9:05

Kromě uzavření vzdušného prostoru nad New Yorkem žádá newyorské policejní oddělení o druhou mobilizaci 4. stupně, čímž se celkové nasazení zvyšuje na téměř dva tisíce policistů. Newyorský hasičský sbor vyhlašuje pátý poplach pro Jižní věž a vysílá k neštěstí několik stovek dalších hasičů. Na místo vyjíždějí další společnosti a pracovníci mimo službu z celé metropolitní oblasti.

Při návštěvě základní školy v Sarasotě prezident Bush od personálního šéfa Bílého domu Andrewa Carda získává v 9:05 informaci, že do Světového obchodního centra narazilo druhé letadlo. O necelou půlhodinupozději  Bush při odchodu ze školy pronese minutový projev: „Terorismus proti našemu národu nebudeme tolerovat.“

Ve stejný čas newyorský starosta Rudolph Giuliani spěchá na velitelské stanoviště newyorské policie poblíž obchodního centra.

 • 9:12

Letuška letu 77 Renée A. Mayová volá své matce Nancy a oznamuje jí, že únosci převzali kontrolu nad letadlem a donutili cestující a členy posádky ustoupit. Její matka následné kontaktuje společnost American Airlines. Cestující Barbara K. Olsonová o pár minut později volá svému manželovi Theodoru Olsonovi, který sedí na ministerstvu spravedlnosti. Sděluje mu, že únosci se letu zmocnili pomocí nožů. Olson zalarmuje další federální úředníky.

 • 9:30

Zpráva agenta americké tajné služby o možnosti únosu dalšího letadla přiměje úřad Kanceláře starosty pro krizové řízení k evakuaci jeho sídla v budově Světového obchodního centra č. 7.

 • 9:36

Agenti Tajné služby USA evakuují viceprezidenta Dicka Cheneyho do prezidentského operačního střediska pro mimořádné situace pod Bílým domem.

 • 9:37

Pět únosců naráží letem American Airlines 77 do Pentagonu. Zahynulo 53 cestujících a šest členů posádky na palubě. Při havárii a následném požáru zahyne 125 vojenských a civilních zaměstnanců na zemi.

 • 9:42

Federální letecký úřad nařizuje všem civilním letadlům ve vzdušném prostoru USA přistát a zakazuje odlety.

 • 9:45

Začíná evakuace v Bílém domě a Kapitolu, kde zasedá Sněmovna reprezentantů a Senát. Během dopoledne úředníci po celé zemi uzavírají budovy, mosty a další veřejná prostranství.

Zkus ty chlápky přemoci

 • 9:58

Z uneseného letu 93 se lidé dovolávají svým nejbližším. Celkem je zaznamenáno 37 telefonátů. Jeden z posledních uskutečňuje cestující Edward P. Felt, který vytočil linku 911 poté, co se zavřel na toaletě. „Marku, tady je tvoje máma. Zprávy říkají, že letadlo unesli teroristé. Plánují pravděpodobně použít letadlo jako cíl k útoku na nějaké místo na zemi, takže pokud je to možné, zkus ty chlápky přemoci, jestli můžeš. Jděte do toho a udělejte vše, abyste je přemohli,“ nechává vzkaz svému synovi Marku Binghamovi Alice Hoaglandová.

 • 9:59

Po 56 minutách hoření se Jižní věž zřítí za 10 sekund. V důsledku útoku na Jižní věž je zabito více než 800 civilistů a pracovníků první pomoci uvnitř budovy a v okolí.

 • 10:03

Čtyři únosci havarují s letem 93 na poli poblíž města Shanksville v okrese Somerset v Pensylvánii poté, co cestující a posádka vtrhnou do pilotní kabiny. Na palubě zahyne 33 cestujících a sedm členů posádky. Místo havárie je vzdáleno přibližně dvacet minut letu od Washingtonu.

 • 10:15

V Pentagonu se zřítí poškozená část vnějšího prstence E, která směřuje na západ.

 • 10:28

Severní věž se zřítila po 102 minutách od vzplanutí. V důsledku útoku na Severní věž zahynulo více než 1 600 lidí.

 • 11:02

Když se v blízkosti Světového obchodního centra zřítí Jižní věž, starosta Rudolph Giuliani a vedoucí členové jeho administrativy najdou dočasný úkryt v nedaleké kancelářské budově. Když se prach začne usazovat, jdou na sever s úmyslem zřídit novou základnu pro městskou správu. Reportéři dostihnou starostu, který v 11:02 vyzývá veřejnost k evakuaci dolního Manhattanu.

 • 12:16

Poslední let, který se ještě nachází ve vzduchu nad kontinentální částí Spojených států, přistává. Za dvě a půl hodiny byl vzdušný prostor USA vyklizen pro přibližně 4 500 letadel komerčního a všeobecného letectví.

 • 12:30

Spodní část schodiště B Severní věže přežila zřícení budovy a ochránila skupinu 13 záchranářů, kteří se pokoušeli evakuovat po schodišti, a jednoho civilistu. Během několika hodin po zřícení věže se z trosek vynoří první záchranáři a nasměrují záchranáře k civilistovi.

 • Brzké odpoledne

Během několika hodin po útocích začali někteří záchranáři a novináři označovat místo hromadné destrukce v areálu Světového obchodního centra jako „Ground Zero“, což je termín, který se obvykle používá pro popis zkázy způsobené atomovou bombou. Po celý den se na místo sjíždí záchranáři, pátrací a záchranné týmy a dobrovolníci. V dutinách a zbytcích schodišť a výtahů hledají přeživší.

 • 15:00

Záchranáři vyprošťují zaměstnance policejního oddělení Port Authority Pasquale Buzzelliho z trosek Severní věže. Buzzelli se evakuoval ze Severní věže, když se budova začala shora hroutit. Buzzelli se nachází někde mezi 22. a 13. patrem, krčí se v poloze plodu a o několik hodin později se probouzí na desce v troskách budovy.

 • 17:20

Po několika hodinách hoření se 7 World Trade Center zhroutí. 47patrová věž byla evakuována již dříve. Nebyly zaznamenány žádné oběti.

 • 20:30

„Probíhá pátrání po těch, kteří stojí za těmito zlými činy. Zaměřil jsem veškeré zdroje našich zpravodajských služeb a orgánů činných v trestním řízení, abychom našli odpovědné osoby a postavili je před soud. Nebudeme dělat rozdíly mezi teroristy, kteří tyto činy spáchali, a těmi, kteří je ukrývají,“ prohlásil z Bílého domu ve svém projevu Bush.

 • 22:30

Přibližně v této době záchranáři nacházejí v troskách zraněného, ale živého důstojníka policejního oddělení Port Authority Williama Jimena a seržanta Johna McLoughlina. Po třech hodinách nebezpečné práce v tunelu vyprostili policistu Jimena. Záchrana seržanta McLoughlina potrvá dalších osm hodin. Osmnáctou přeživší, Genelle Guzmanovou, vyprostí dělníci 12. září odpoledne. Ta se stane poslední zachráněnou osobou.

Tagy: