CNN Prima News Alfons Mucha

Alfons Mucha

Výpis příspěvků ke štítku „Alfons Mucha“

Spousta pokladů pod jednou střechou. Poštovní muzeum v Praze ukrývá nejen známky

Poštovní muzeum v Praze ve vás možná ihned nevyvolá nepřekonatelnou touhu po návštěvě. Byla by ovšem nesmírná škoda ho při procházkách hlavním městem minout. Vedle poštovních známek z celého světa jsou tady k vidění i historické telefonní seznamy a také nástěnné malby významného malíře a dekoratéra 19. století Josefa Navrátila. Ve své době patřil k malířské špičce a mít v bytě jeho dílo bylo v módě.

Unikátní výstava Mucha, rodinná sbírka se prodlužuje. Lidem bude přístupná do konce roku

Přelomová výstava mapující dílo a život Alfonse Muchy prostřednictvím vybraných děl z rodinné sbírky se prodlužuje. K vidění bude až do 31. prosince. Více než 200 obrazů, fotografií a dalších uměleckých předmětů ukazujících Muchu i z méně známých – či prakticky neznámých – úhlů je vystaveno ve Valdštejnské jízdárně Senátu Parlamentu ČR.

Dílo Alfonse Muchy je stále aktuální. Ukazoval blbost lidské rasy, říká umělcův vnuk

Až do 31. října mohou lidé navštívit v pražské Valdštejnské jízdárně výstavu nazvanou Mucha: Rodinná sbírka. Akce, jejíž architekturu navrhla Eva Jiřičná, návštěvníkům přibližuje nejdůležitější etapy života Alfonse Muchy. Umělcův vnuk John Mucha, který je předsedou správní rady Muchovy nadace, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, co všechno je možné na výstavě vidět a proč dílo svého dědy stále považuje za aktuální.

Soutěžte se Showtimem o vstupenky na unikátní show iMucha

Máme pro vás soutež o vstupenky na show iMUCHA, jejímž mediálním partnerem je Prima ZOOM! Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zažít unikátní multimediální show na pozadí života a díla světoznámého malíře Alfonse Muchy. Krásky z jeho plakátů i impozantní obří plátna uvidíte oživlé v důmyslných animacích.

OBRAZEM: Nový domov Slovanské epopeje. Vystaví ji v paláci Savarin, který teprve vzniká

Slovanská epopej Alfonse Muchy bude umístěna v paláci Savarin blízko Václavského náměstí v Praze. Dohodu v pátek podepsali zástupci hlavního města, Nadace Mucha a společnosti Crestyl. Ta pro cyklus 20 pláten vybuduje v Savarinu příslušné prostory. Expozice bude koncipována jako cesta životem Alfonse Muchy, sdělil v pátek mluvčí společnosti Crestyl Ondřej Micka. Návrh dohody byl 31. ledna schválen pražskými radními.

Vnuk Alfonse Muchy: Dnešní Británie mi něčím přijde jak Československo za komunistů

Vleklý spor o Slovanskou epopej se zřejmě blíží ke zdárné pointě – za pět let by snad měla najít důstojný domov v Praze, jak si to kdysi přál její tvůrce Alfons Mucha. Zasloužil se o to i vnuk legendárního malíře John Mucha, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví příběh, do něhož patří jak dědečkovo monumentální dílo, tak Gauguin bez kalhot, válečné hrdinství otce Jiřího, princ Charles, Jimi Hendrix, komunistické lágry, StB. Ale i Británie, která se podle Muchových slov mění v zemi podobnou totalitnímu Československu.

Slovanská epopej dorazila z Prahy do Moravského Krumlova. Výpůjčka ale má podmínku

Aktualizováno

Poslední část Slovanské epopeje od Alfonse Muchy dorazila do Moravského Krumlova na Znojemsku. Část z 20 pláten přijela už v úterý a ve středu, ve čtvrtek odpoledne po 17:30 se na místo dostala poslední část. Novinářům to řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Podle něj se po dohodě s pražskou galerií o termínech převozu nemluvilo z bezpečnostních důvodů. Město by chtělo cyklus vystavovat v červenci, na 10. září nicméně připravuje slavnostní otevření.