Americký trapas. Prezident Biden si při projevu o pomoci dvakrát spletl Gazu s Ukrajinou

Americký prezident Joe Biden

Biden je pod palbou kritiky kvůli své paměti

Tohle byl nemilý přehmat. Americký prezident Joe Biden si v pátek při projevu o plánované humanitární pomoci dvakrát spletl Gazu s Ukrajinou. Jeho podřízení museli okamžitě upřesňovat, že potraviny a další základní potřeby nebudou ve skutečnosti letecky shazovány v evropské zemi napadené Ruskem, ale na území zasažené konfliktem s Izraelem.

Jednaosmdesátiletý prezident Biden poněkolikáté potvrdil, že má problém s pamětí. V minulosti se mu při oficiálních projevech přihodilo, že si popletl německé kancléře Angelu Merkelovou a Helmuta Kohla, francouzské prezidenty Emmanuela Macrona a Francoise Mitterranda, jindy egyptskou hlavu státu Abdala Fattáha Sísího označil za prezidenta Mexika.

ČTĚTE TAKÉ: Sledujte klíčové klání amerických primárek. CNN Prima NEWS nabídne dynamické volební studio

Na tyto nechvalně známé přehmaty naposledy navázal v pátek, kdy při setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou zaměnil Gazu s Ukrajinou.

Původně chtěl oznámit, že se USA chystají letecky doručit humanitární pomoc nad území zasažené konfliktem s Izraelem. Místo toho hned dvakrát řekl, že Američané v nejbližších dnech shodí potraviny a další potřebné zásoby nad Ukrajinou.

„Připojíme se tím k našim přátelům z Jordánska a dalším, kdo poskytují letecké dodávky,“ dodal.

Představitelé Bílého domu sice Bidena okamžitě opravili, zpráva o výrazném zeměpisném přešlapu amerického prezidenta si však mezitím začala žít vlastním životem. V očích jeho odpůrců se přidala k argumentům, že už na pokračování ve funkci nestačí.

Ve skutečnosti je ovšem podobnými trapasy proslulý i hlavní Bidenův soupeř v nadcházejících volbách. Sedmasedmdesátiletý Donald Trump se veřejně dopustil hned několika výrazných faux pas, loni například varoval před hrozbou druhé světové války.

Děti s akutní podvýživou

Poslední Bidenův omyl každopádně trochu přebíjí důležitost samotného sdělení.

V Pásmu Gazy panuje kvůli pokračujícímu tažení Izraele proti radikálnímu hnutí Hamás akutní nedostatek základních potřeb. Úřady, které má pod kontrolou zmíněné teroristické hnutí, mluví až o 30 320 místních obětech.

Toto číslo nelze potvrdit, mnohé mezinárodní organizace jej mají za neúměrně vysoké. I kdyby však bylo výrazně nižší, situace v Gaze by se dala stejně označit za zoufalou. Mnoho zdejších lidí živoří, každé šesté dítě mladší dvou let trpí akutní podvýživou. Naposledy se o této bolavé části světa psalo ve čtvrtek, kdy při dosud neobjasněném incidentu přišly o život desítky lidí čekajících na humanitární zásilky.

„Pomoc proudící do Gazy zdaleka není dostatečná,“ citovala Bidena agentura AP. „V sázce jsou nevinné životy, životy dětí. Nebudeme mít klid, dokud tam nedostaneme více pomoci. Měli bychom tam dostávat stovky kamionů, ne jen několik.“

Biden také vyjádřil naději, že se představitelům Izraele a Hamásu podaří do začátku ramadánu (10. března) vyjednat příměří.

„Tvrdě na tom děláme, ještě ale není nic hotového,“ řekl.

Tagy: