CNN Prima News američtí vojáci

američtí vojáci

Výpis příspěvků ke štítku „američtí vojáci“

Stálá přítomnost americké armády v Česku? Hezké přání, ale nejedná se o tom, řekl Fiala

12. dubna 2022 11:31
Aktualizováno

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) bude dojednávat obrannou smlouvu se Spojenými státy, kterou má většina zemí v regionu. Novinářům to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Debata o americké základně podle něho nemá smysl, protože ji Česku nikdo nenabízí. O přítomnosti amerických vojáků na českém území se začalo diskutovat po sobotním vyjádření ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která Deníku N řekla, že po Velikonocích při jednání ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem chce otevřít i téma americké přítomnosti v ČR.

Biden: V Kábulu zůstaneme, dokud neodejdou všichni Američané. Chaosu se nedalo vyhnout

19. srpna 2021 06:14

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že je odhodlán ponechat jednotky USA v Afghánistánu, dokud nebudou evakuováni všichni Američané, i kdyby to znamenalo zachovat vojenskou přítomnost v zemi po 31. srpnu. Tedy po termínu, který stanovil pro stažení všech Američanů. V rozhovoru pro stanici ABC News zároveň řekl, že nevěří, že bylo možné stáhnout vojáky bez chaosu, který nastal v posledních dnech.

Kábulské letiště zachvátil chaos. Američtí vojáci museli střílet do vzduchu

16. srpna 2021 07:45

Američtí vojáci v pondělí ráno museli střílet v Kábulu do vzduchu, aby odehnali tisíce Afghánců, kteří se dostali na plochu letiště. Uvedla to agentura AFP. Kábulské letiště, které představuje poslední bezpečnou cestu z Afghánistánu, zachvátil chaos poté, co se stovky lidí snažily dostat do letadel a prchnout před Tálibánci, kteří dobyli hlavní město.

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

13. června 2021 22:09

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Trump stahuje americké vojáky z Afghánistánu a Iráku. Zůstane jich tam polovina

17. listopadu 2020 21:36

Americký prezident Donald Trump se chystá snížit počet amerických vojáků v Afghánistánu na 2 500 z dnešních asi 4 500 ještě před svým odchodem z funkce, jenž má nastat 20. ledna. Z Iráku pak stáhne 500 vojáků, zůstane jich tam tedy 2 500. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil dočasný šéf Pentagonu Christopher Miller. Trumpův bezpečnostní poradce Robert O'Brien dodal, že prezident doufá v návrat všech vojsk do USA z obou zemí do května příštího roku.