CNN Prima News Anders Tegnell

Anders Tegnell

Výpis příspěvků ke štítku „Anders Tegnell“

„Švédský Prymula“ s covidem doslova zametl, vyplývá z odhadu WHO. Česko nákazu nezvládlo

13. května 2022 07:25

Vrchní švédský epidemiolog Anders Tegnell si po propuknutí pandemie koronaviru nakreslil na záda terč. Na rozdíl od mnoha ostatních zemí zvolil zcela odlišnou strategii v boji proti nevyzpytatelné nákaze a vysloužil si za to tvrdou kritiku. Obzvláště když zpočátku slavily úspěch státy, které se covidu postavily tvrdě a zavedly plošné uzávěry. „Suďte mě za rok,“ prohlásil před dvěma lety švédský „Prymula“.

Švédsko odložilo roušky, mutace delta se nebojí. Průměr úmrtí na covid padá k nule

4. srpna 2021 05:26

Průměrný denní počet úmrtí na covid klesl ve Švédsku v posledních dvou týdnech na 0,6. Země přitom už na začátku července zrušila poslední opatření nařizující nošení roušek ve veřejné dopravě. Podle hlavního švédského epidemiologa Anderse Tegnella není navíc možné přesně určit, jak velký problém v šíření viru je mutace delta.

Švédský systém má trhliny. Epidemie sílí, nemocnice jsou na hraně kapacit

14. ledna 2021 21:28

Švédsko má nyní ve svých nemocnicích více lidí s diagnózou COVID-19 než při první vlně koronavirové pandemie. Počet obětí viru SARS-CoV-2 se blíží deseti tisícům, v přepočtu na milion obyvatel zaostává za Českou republikou o tři stovky. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell přiznává, že zdravotnický systém je zatížen přinejmenším tak jako na jaře.

Úspěšné Švédsko je mýtus, ukazuje se. Země zažívá nejhorší koronavirové období

9. prosince 2020 07:36

Švédsko šokovalo svým přístupem k pandemii koronaviru snad celý svět. Zatímco ostatní státy nařizovaly jedno opatření proti šíření viru za druhým, skandinávská země se rozhodla jít jinou cestou. Ponechala otevřené restaurace či obchody, a dokonce ani nezavedla povinné nošení roušek. Jenže se ukazuje, že toto řešení nefunguje. V zemi naopak přibývají nakažení a také zemřelí. Švédsko aktuálně čelí nejhoršímu období od začátku pandemie.

První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly

21. října 2020 21:47

„Vyhněte se prostředkům veřejné dopravy, omezte soukromé oslavy a vyvarujte se kontaktu s osobami mimo váš rodinný kruh.“ Tak zní aktuální apel hlavního švédského epidemiologa Anderse Tegnella k obyvatelům města Uppsala, čtvrtého nejlidnatějšího sídla země tří korunek. Jde tak o první tvrdší opatření nad rámec dosavadní celostátní strategie v boji proti šíření koronavirové nákazy.

Švédsko čeká na druhou vlnu koronaviru. Ustoupí tentokrát ze své jarní strategie?

19. října 2020 09:14

Nejlidnatější ze všech severských evropských zemí byla, a mnohdy dosud je, dávána za vzor alternativního přístupu k odražení jarní první vlny koronavirové epidemie. Švédsko na rozdíl od jiných států v Evropě nešlo cestou rychlého a razantního lockdownu, nýbrž vsadilo spíše na zodpovědnost svých obyvatel. A zdá se, že ani pro druhou vlnu se jeho strategie nezmění.

Tři švédské pravdy o koronaviru, které nikdo nechtěl slyšet

15. září 2020 15:58

Koronavirus svět opět žene do módu uzavírání. Už zase. A jde právě o země, které na jaře letošního roku zavedly tvrdá opatření proti šíření nemoci. Přesto v nich nyní znovu vzplanula pandemie. Nic z toho a žádné podobné problémy ale neřeší ve Švédsku. Jeho představitelé odmítli na jaře zemi uvrhnout do uzamčené bubliny. Ostatní tento liberální přístup ke koronaviru tvrdě kritizovali.