Česká republika se zbavila jednoho smutného prvenství. V počtu denních přírůstků nakažených koronavirem na milion obyvatel má Evropa nového lídra. Stalo se jím Švédsko, dosavadní vzor nerepresivního přístupu k boji proti pandemii SARS-CoV-2.
Švédsko zaznamenalo ve středu 879 nových případů nákazy koronavirem v přepočtu na milion obyvatel, jeho sedmidenní průměr se dostal vysoko nad 600 nakažených za den. To je zhruba třikrát více než například v Německu a skoro dvakrát více než činí průměr Evropské unie. Česko se s méně než 400 nakaženými denně na milion obyvatel pohybuje na hraně mezi první a druhou desítkou v rámci EU.
Vedle výrazného nárůstu počtu nově potvrzených případů nákazy se ve Švédsku rovněž zvyšuje počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Podle britského deníku The Guardian jich na začátku týdne bylo 392. To je více než v lednu, kdy Švédové zažívali vrchol druhé epidemické vlny. Na druhé straně k absolutnímu rekordu z první vlny chybí ještě asi 200 pacientů na JIP.
Lidé jsou méně obezřetní
Švédský kabinet pod vedením sociálnědemokratického premiéra Stefana Löfvena měl přitom v plánu uvolňovat některá protiepidemická opatření už na konci března. Nyní došlo k posunutí termínu nejdříve na 3. května, avšak není vyloučeno, že by mohlo dojít ještě k dalšímu posunu. Podle Löfvena ale zatím není zapotřebí zavádět opatření nová.
Přestože se Švédsko spoléhá spíše na doporučení, v některých případech došlo k přijetí restrikcí. Týkají se například omezování počtu nakupujících v obchodech, návštěvníků barů a restaurací nebo počtu lidí, kteří se mohou setkávat na veřejných prostranstvích. Opatření se navíc liší regionálně. Švédská ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová uvedla, že lidé během pandemie „skutečně změnili své chování a velmi se omezili sami“.
Aktuální vzestup počtu nově nakažených lze přičíst faktu, že Švédové jsou v posledních týdnech méně obezřetní. Vyplývá to z několika průzkumů, na které The Guardian odkazuje. Hlavní švédský epidemiolog a jedna z tváří švédského přístupu k boji s pandemií Anders Tegnell proto obyvatele vyzval k větší disciplíně. „Stále je potřeba, aby se lidé skutečně řídili pravidly, která máme,“ uvedl Tegnell podle Guardianu.